anjiyo.gen.tr https://www.anjiyo.gen.tr Anjiyo, Anjiyo Nedir ve Nasıl Yapılır? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, anjiyo.gen.tr Sat, 14 Mar 2015 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Anjiyo Sonrası Hematom https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-hematom.html Fri, 16 Nov 2018 08:15:50 +0000 Anjiyo sonrası hematon, Anjiyo kalbi besleyen damarlarda herhangi bir hastalığın varlığını araştırmaya dayalı bir teşhis yöntemidir. Kalbin anatomisinde herhangi bir sorun olup olmadığını gösteren tanısal bir yaklaşımdır Anjiyo sonrası hematon, Anjiyo kalbi besleyen damarlarda herhangi bir hastalığın varlığını araştırmaya dayalı bir teşhis yöntemidir. Kalbin anatomisinde herhangi bir sorun olup olmadığını gösteren tanısal bir yaklaşımdır. Hastanın şiddetli göğüs ağrısı varsa veya kalp krizi geçiriyorsa vakit kaybetmeden hastaya bu anjiyo yapılabilir.

Kalp boşluklarının ve kroner arterlerin kontrast madde verilmesi sırasında görüntülenmesi esasına dayanır. Elde edilen veriler tedavinin ilerlemesinde çok önemli bir basamak oluşturur. Günümüzde teknolojik koşullar sayesinde işlemin başarısı %99 üzerindedir. Kalp kateterizasyonu ve anjiyografi öncesi 4-10 saat aç kalınması gerekir. Her kateter laboratuvarına alınmadan önce, daha iyi bir sterilizasyon sağlanabilmesi için kasık bölgesi tıraşın yapılması gerekir. Gerekirse sakinleştirici iğne yapılabilir. İşlem yapılan kasık yada kol bölgesi uyuşturulur. Daha sonra plastik benzeri maddeden yapılmış ince bir boru ile kalp boşluklarına ulaşılıp basınç kaydı yapılır daha sonra kontrast madde verilerek kroner arterler görüntülenir ve kalp film kaydına alınır. Bu işlem 20-35 dakikaya kadar sürebilir. İşlem bittikten sonra kasıktaki kanül çıkarılır. Kanamanın olduğu bölge sıkıca bir bandaj ile kapatılıp uzman tarafından belirli bir süre üzerine basınç yapılır.

Damar bölgesinde ağrı, şişlik ve morarma yani anjiyo sonrası hematom  olabilmektedir. Ancak işlem bölgesi onarım gerektirecek komplikasyonların olma ihtimali %2 dir. Azda olsa inme olma ihtimali bulunmaktadır. Anjiyo sonrası hematom anjiyo yapılan bölgenin işlemden sonra basınca bağlı olarak morarmasıdır. Rengi mor, yeşil ve sarıya çalar. Hasta 24 saat sonunda bu morlukları gözlemleyebilir. Özelikle şişman hastalar bu morarmayı daha fazla görebilir. Bir süre sonra hametom kendiliğinden geçecektir. Kasık bölgesinde şişlik olursa yada bacakta ağrı ve soğukluk varsa, iğne giriş yerinde akıntı yada kanama gelişirse derhal doktora başvurulması gerekir.
]]>
Anjiyo Sonrası Kasıkta Şişlik https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-kasikta-sislik.html Fri, 16 Nov 2018 10:49:01 +0000 Anjiyo Sonrası Kasıkta Şişkinlik; Vücuttaki bir çok damar rahatsızlıklarında, damarların daha net olarak resmedilmesi ve tedavisi anjiyolar ile gerçekleştirilmektedir. Gelişmekte olan tıp ve teknolojiler ile artık anjiyola Anjiyo Sonrası Kasıkta Şişkinlik; Vücuttaki bir çok damar rahatsızlıklarında, damarların daha net olarak resmedilmesi ve tedavisi anjiyolar ile gerçekleştirilmektedir. Gelişmekte olan tıp ve teknolojiler ile artık anjiyolar eskiye oranla hastayı çok yıpratmamakla birlikte ciddi riskleride azalmaktadır. Damar rahatsızlıklarında anjiyolar el bilekleri kollar ile kasıklardan yani bacaklardan gerçekleşmektedir. Bundan dolayı, anjiyo sonrası hasta çok dikkat etmelidir. Günümüzde artık sabah yapılan anjiyo sonrası kişide tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıkları yok ise aynı gün taburcu edilmektedir. Anjiyoların yapılmasında temel mantığı, hastanın sorunlu olan damarı kalp damarı veya beyin damarı fark etmeksizin kasıklar veya kollardan gönderilen kıldan daha ince ve uzayabilen önünde kamerası olan cihaz ile sorunlu damara kadar ilerleyerek gerekli işlemlerin yapılmasıdır. Yani direk damarın içerisinden gönderilmektedir. Bundan dolayı, cihazla birlikte damar içinde kanın dolaşımından kaynaklı olarak kasıkta şişkinlikler meydana gelmektedir.

Anjiyo Sonrası Kasıkta Şişkinliklerde Dikkat Etmeniz Gerekenler

ilk 24 saat özellikle kasıklarda yapılan anjiyo sonrası çok önemli zaman dilimidir. Çünkü şişkinlikler bu süreçte meydana gelmektedir. Ve kasıklarda oluşan şişkinliklerin tamamen geçmesi bundan sonraki süreçte bir hafta on güne kadar tamamen geçmektedir. Ama ilk 24 saatin önemi ise kasıklarda anjiyo yapılmasından dolayı cihazın gönderildiği kasıkta bulunan damar genişlemeye bağlı olarak zorlandığından, ağrı ve sancılar ile birlikte şişkinlikler oluşacaktır. Burada hastanın ilk 24 saatte şişkinliklerin oluştuğu kasıkları mutlaka sudan uzak tutmalıdır. Nitekim kasıktaki şişkinlikler ile birlikte enfeksiyon kapma riski yüksektir. Yarası daha yeni olduğundan damar ağzı ve etrafına dikkat edilmelidir. Çünkü enfeksiyona neden olan zararlı bakteriler su ile çok çabuk üreyebilmektedir. Aynı zamanda şişkinliklerin çok fazla olmaması için kişinin yanında mutlaka yardım alacağı biri olmalıdır. Mecbur olmadığı sürece kalkmamalı ve uzanır pozisyonda olunmalıdır. Aksi takdirde bu şişkinlikler çok daha büyük bir şekilde gerçekleşecektir. Bundan sonraki süreçte hasta oluşan şişkinliklerin çabuk geçmesi için ayaklarını katlamamalı, ve çok ayakları üzerinde durmamalıdır. Özellikle şeker ve tansiyon rahatsızlıkları olanlar tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Çünkü kan değerleri ve özellikle kan dolaşımının hızlanması yani tansiyonun yükselmesi ile damar içerisinde ki kan direkt olarak damara baskı yapacak ve buda kasıklarda oluşan şişkinliklerin büyümesine neden olmaktadır.
]]>
Anjiyo Sonrası Kanama https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-kanama.html Fri, 16 Nov 2018 23:37:47 +0000 Anjiyo Sonrası Kanama, Anjiyo hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hastalar anjiyo olduktan sonra hastaneden çıktıktan sonra mutlaka hareketlerine çok dikkat etmeli ve özellikle uzandığı yerden kalkarke Anjiyo Sonrası Kanama, Anjiyo hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hastalar anjiyo olduktan sonra hastaneden çıktıktan sonra mutlaka hareketlerine çok dikkat etmeli ve özellikle uzandığı yerden kalkarken daha dikkatli bir şekilde kalkması gerekir. Mümkünse tek başına kalkmamalı ve mutlaka bir yakınından yardım destek alarak o şekilde  yataktan kalkması gerekir. Anjiyonun nereden yapıldığı da oldukça önemli olmaktadır. El bileğinden anjiyo yapıldığı zaman hastanın asla ağır kaldırmaması gerekir, ve sürekli yavaş bir şekilde el bileğini hareket ettirmesi gerekir. Eğer hasta anjiyo kasık kısmından yapılıyor ise o zaman sürekli olarak bir kaç gün yatması dinlenmesi ve mümkün olduğu kadar oturmaması gerekmektedir. Eğer hasta kasıktan anjiyo oldu ise o zaman da hastanın çok fazla ayakta durmasına da izin verilmemelidir.Anjiyo sonrasında şişmeler olabileceği hastaya anlatılmalıdır. Özellikle de hastanın damar yolunun açıldığı bölgelerde şişmeler olabilir. Bu şişmeler çok fazla korkutucu olmamaktadır. Ve hastalar anjiyo olduktan birkaç hafta sonra bu şişlikler inmektedir. Hastalar anjiyo olduktan 24 saat kadar sonra anjiyo yapılan bölge içerisinde bulunan bantlar çıkarılabilir ve hastalar banyo yapabilecek durumuna gelir. Anjiyo yapılan hastanın ameliyat bölgesine su değmesin de herhangi bir sorun yoktur. Ve bu anjiyo yapılan bölge içerisinde sertlikler oluşabilmektedir. Sertliğin olduğu bölge yerinde ağrılar olması gayet normal bir durumdur. Eğer hastanın çok fazla ağrısı olur ise, hastaya bir ağrı kesici verilebilir. Ağrı kesiciler özellikle doktor tarafından önerilen bir ağrı kesiciyi almanız uygun olur. 

Eğer hastada anjiyo sonrası kanama olursa ve bu kanama çok şiddetli bir ağrıyla meydana geliyorsa o zaman vakit kaybetmeden hemen doktorla iletişime geçmeli ve bir an önce hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda oluşabilen şişliklerin en fazla 3 hafta içinde geçtiği bilinmektedir. Fakat anjiyo yapıldıktan sonra yumurta büyüklüğünde veya daha büyük bir şişlik olduğu takdirde hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Anjiyo sonrası, artık gelişen birçok teknoloji ve gelişen tıp sayesinde anjiyo işlemi çok daha kolay yapılabildiği bilinmektedir. Sabah anjiyo olan bir hasta akşam taburcu olduğu bilinmektedir. Bu sayede anjiyo olmak isteyen hastalar ve anjiyo olması gereken hastalar korkmadan anjiyo olabilecektir. Hastanın sadece birkaç hafta daha dikkatli olması gerekmektedir. 

Anjiyo sonrası kanama olmaması için hastanın ilk birkaç hafta zorlayıcı hareketlerden uzak durması ve ağır kaldırmaması gerekmektedir. Hastanın yaklaşık 2 hafta kadar araba kullanmaması ve ayakta yapılacak olan herhangi bir işlemi yapmaması ve oturmaması tavsiye edilmektedir. Anjiyo olan hastanın yaklaşık olarak günde iki buçuk, üç litre kadar sıvı tüketmesi gerekir. Ayrıca katı ve yağlı yiyeceklerden de uzak durmaları gerekmektedir. Anjiyo olan hastanın yeme alışkanlığını değiştirmesi gerekmektedir. Hastanın alkolden uzak durması sigara kullanıyor ise sigarayı bırakması ve uzman doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

]]>
Anjiyo Sonrası Bacakta Morarma https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-bacakta-morarma.html Sat, 17 Nov 2018 05:29:03 +0000 Anjiyo Sonrası Bacakta Morarma; Anjiyo genel olarak damar rahatsızlıklarında, direkt olarak sorunlu olan damarların durumunu resmedilmesi ve tedavisi için yapılmaktadır. Anjiyo, özellikle kasıklarda yapılanlarda direkt olarak d Anjiyo Sonrası Bacakta Morarma; Anjiyo genel olarak damar rahatsızlıklarında, direkt olarak sorunlu olan damarların durumunu resmedilmesi ve tedavisi için yapılmaktadır. Anjiyo, özellikle kasıklarda yapılanlarda direkt olarak damarın içerisinden kıldan daha ince bir cihaz sokularak sorunlu damara kadar ilerleyerek, damarın durumunu resmedilmei ve tedavisi yapılmasıdır. Kısaca mantığını anlattıktan sonra, anjiyo sorası bacakta morarmanın neden olduğu faktörde ortaya çıkmaktadır. Kasıkta cihazın gönderildiği damar, içerisinde kan dolaşımıda göz önüne alındığında ister istemez damarda baskıya bağlı olarak zorlanma olacaktır. Bundan dolayı, tekrardan düzenli bir şekilde kan dolaşımın sağlanması ve anjiyo yapılan damarında eski sağlığına kavuşana kadar bacaklarda morarma ve şişkinlikler oluşmaktadır. Anjiyonun temel mantığını anlattıktan sonra, hastanın anjiyo sonrası bacakta morarmalar olmaması için bazı önlemler alması gerekmektedir.

Anjiyo Sonrası Bacakta Morarmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anjiyo sonrası bacakta morarma oluşmaması için mutlaka ilk 24 saatte çok dikkat edilmelidir. Nitekim operasyon yapılan damarda kan dolaşımın dengesi ister istemez değişecek ve damarlarda operasyona bağlı olarak zorlama oluşacaktır. Bu zorlanmalarda dikkat edilmez ise morarmalar oluşacaktır. Bundan dolayı, ilk 24 saatte ani kalkmalarda uzak durmalı tam aksine yanınızda yardımcı birini bulundurarak ondan güç alarak ihtiyaçlarınızı karşılamak için kalkmalısınız. Ve asla bacaklarınızı katlamamalısınız. Yatarken bile bacaklarınızı uzanır pozisyonunda tutmalısınız. Ve mecbur olmadığı sürece ayaklarınız üstünde durmamalısınız. Bunlar uygulanmadığı takdirde damarlarda zorlanmalara bağlı olarak bacaklarda morarma meydana gelecektir. Aynı zamanda morarmalar gerçekleşmiş ise, yapmanız gereken ayaklarınız üstünde çok durmamanız ve bol bol istirahat etmelisiniz. Anjiyo sonrası bacaklarda morarma, tansiyon ve şeker rahatsızlıklarına bağlı olarakta gerçekleşmektedir. Bunun ana nedeni her iki hastalıkta kan değerleri ve kan akışına bağlı oluşan hastalıklardır. Yani tansiyon yükselmesine bağlı olarak kan akış hızı hızlanacak, buda anjiyo yapılan damarları zorlayarak morarmaya neden olacaktır. Şekerin yükselmesi ise kan değerlerinde glukoz oranın yüksek olmasına bağlı olarak hacimce damarlara baskı yapacak özellikle anjiyo yapılan damar bu baskılar neticesinde morarma gerçekleşecektir. Bundan dolayı anjiyo sonrası morarmalarda, yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmeniz gereklidir.
]]>
Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-kol-agrisi.html Sun, 18 Nov 2018 05:00:15 +0000 Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı; Birçok damar rahatsızlığında, sorunlu olan damarın görüntülenmesi ve daha net sonuçlar almak için yıllardan beri kullanılan yöntemdir. Günümüzde ise, eskiye oranla hastayı daha az yıpratma Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı; Birçok damar rahatsızlığında, sorunlu olan damarın görüntülenmesi ve daha net sonuçlar almak için yıllardan beri kullanılan yöntemdir. Günümüzde ise, eskiye oranla hastayı daha az yıpratmakta ve artık anjiyo yöntemi ile endovasküler işlemi yapılarak artık sorunlu damara cerrahi müdahale yapılmadan direk damar içerinde tedavisi gerçekleşmektedir. Anjiyolar iki kısım bölgede bulunan atardamarlardan gerçekleşir. Kollar ve bacaklardan gerçekleşen anjiyoların tek riski ise kuşkusuz atardamarlardan delik açılarak gerçekleşmesidir.

Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı Nedenleri

Daha önce bahsettiğimiz gibi anjiyo sonrası kol ağrısının ana temel sebebi atardamarlar içerisinden delikler açılarak gerçekleşmiş olmasıdır. Atardamarlar vücudumuzda ki kan akışının gerçekleştiği ve oldukça basınçlı damarlardır. Bundan dolayı, kollarda yapılan anjiyo sonrası damarların zorlanması ile basınç artacaktır. Buda direkt olarak kollarda ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Kollarda ağrı ile birlikte aynı zamanda morarmalarda meydana gelmektedir. Bunun dışında anjiyo bittikten hemen sonra yardımcı sağlık personelleri de atardamarlardan delik açıldığı için olası bir kanamanın önüne geçmek için var güçleri ile anjiyo yapılan yere sert bir cisim ile tampon müdahalesi yaparlar. Bu işlem sırasında, sizin yapmanız gereken tampon sırasında sabırlı olmanız ve kollarınızı serbest bırakmanızdır. Aksi takdirde kollar ters durur veya sizde kendinizi sıkarsanız buda ileri zamanlarda kollarda ağrılara neden olmaktadır. Yapılan baskı atardamar deliklerine zarar verebilir buda ağrılara neden olur.

Anjiyo Sonrası Kol Ağrısı Tedavisi Ve Dikkat Etmeniz Gereken

Anjiyo sonrası kol ağrısında dikkat etmeniz gereken anjiyo sonra ilk sekiz saat ve ilk 24 saatte alacağınız önlemlerle kollarda ağrıların oluşmasına engel olabilirsiniz. İlk sekiz saat diliminde mutlaka hastanede gözetim altında bulunmanız gerekmektedir. Nitekim bir çok kişi hastane ortamından dolayı direkt taburcu olmak istemektedirler. Anjiyo sırasında delik açılan atardamarlar maksimum sekiz saate kapanırlar. Bundan dolayı, ilk sekiz saat içinde hastanede bulunmalı ve kolları asla oynatmamalı düz bir şekilde altına yastık koyarak tutmalısınız. Bu süre sonunda taburcu olabilir ve evde de asla ilk 24 saat içinde anjiyo yapılan bölgeyi su ile temas ettirmemelisiniz. Enfeksiyon  kapma riski yüksektir. Bunun dışında anjiyo sonrası kollarda ağrılar dikkat edildiği takdirde kendiliğinden geçecektir. Çünkü kollarda oluşan ağrıların başka tedavisi yoktur. Tek tedavisi sizin dikkat etmeniz ve istirahat etmenizdir.
]]>
Ct Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/ct-anjiyo.html Sun, 18 Nov 2018 21:41:13 +0000 Ct Anjiyo, Kansız anjiyo olarak bilinen Ct anjiyo, (Compüterize tomografi) radyasyon dozunun en yüksek tomografi olduğu söylenmektedir. Son yıllarda çok sık yapılan Ct anjiyo, halk arasında kansız anjiyo veya 6 saniye Ct Anjiyo, Kansız anjiyo olarak bilinen Ct anjiyo, (Compüterize tomografi) radyasyon dozunun en yüksek tomografi olduğu söylenmektedir. Son yıllarda çok sık yapılan Ct anjiyo, halk arasında kansız anjiyo veya 6 saniyelik anjiyo olarak bilinmektedir. Beyin veya akciğer tomografisi yapılır gibi uygulanmaktadır. Bu uygulamada labaratuvar çalışması yoktur. Hastaya ilk aşamada damarların genişlemesini sağlamak için dil altı tableti verilir. Daha sonra hastaya damardan kontrast madde enjekte edilir. Özel bilgisayar ortamında hastanın koroner damarlarının 3 boyutlu görüntüsü elde edilir. Böbrek rahatsızlığı olmayan bir hasta, dört saat aç kaldıktan sonra uygulanan yöntemdir. Tomografi cihazına hasta yatırıldıktan sonra, damar yolundan damarlara verilen boya kalp damarlarına kadar gider. Damarlara giden bu boya sayesinde damarların görüntüsü alınır. Damar daralması az olan hastalarda Ct anjiyo yapılarak, klasik anjiyo risklerinden ve zahmetli uygulamalarından kurtarılması mümkündür. Damar daralması kesin olan hastalarda ct anjiyo yapılmaz. Hemen klasik anjiyo yapılması uygulanır. Yüksek tansiyon hastaları,diyabet hastaları, sigara içenlr, kolesterol değeri yüksek olan hastalar, kalp hastalığı riski taşımalarından dolayı kansız anjiyo (ct anjiyo) uygulanmalıdır.

Ct anjiyonun klasik anjiyodan farkı
 • Ct anjiyo bir kaç dakikada sonuçlanırken, klasik anjiyo 30 dakika veya daha fazla sürmektedir.
 • Ct anjiyodan sonra hasta günlük yaşamına devam ederken, klasik anjiyo olan hasta 5-6 saat yatak dinlenmelidir.
 • Kullanılan boya maddesi her iki yöntemde de böbrek hasarına yol açarken, kalp krizi, damar yırtılması, felç ve kanama klasik anjiyo da görülebilmektedir.
 • Klasik anjiyoda damarlarda olan darlık en uç noktalara kadar doğru bir şekilde görünürken, Ct anjiyoda görünmemektedir.
 • Klasik anjiyo sırasında, riskli görülen damar daralmalarına, hemen müdahale mümkün olmasına rağmen Ct anjiyoda bu mümkün değildir. 
]]>
Anjiyo Sonrası Bakım https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-bakim.html Mon, 19 Nov 2018 03:07:54 +0000 Anjiyo sonrası bakım, Anjiyo, insan vücudundaki damarların içerisinde renkli bir madde enjekte ederek damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar dendiğinde atardamarlardan bahsedilmektedir. Toplardamarın görüntülenmesi veno Anjiyo sonrası bakım, Anjiyo, insan vücudundaki damarların içerisinde renkli bir madde enjekte ederek damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar dendiğinde atardamarlardan bahsedilmektedir. Toplardamarın görüntülenmesi venografi yöntemiyle yapılır. İnsan vücudundaki tüm organların damarı olduğu için her birine Anjiyo ile görüntülemek oldukça kolaydır. Bu Anjiyo sistemiyle damarlarla ilgili bir çok hastalığa sağlıklı biçimde teşhis etmek gerektiğinde de balon ya da stent takmak mümkündür.

Anjiyo sonrası bakım nasıl yapılır

 • Anjiyo yapıldıktan sonra hastanın çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle hastaneden sonraki evde bakım oldukça önemlidir. Hastanın mutlaka hareketlerine dikkat etmeli ve yattığı yerde kalkarken çok dikkatli bir şekilde kalkmalı biri eşliği yardımıyla yada yakının yardımını alarak kalkması gerekir. 
 • Anjiyonun nereden yapıldığı da önemlidir. Örneğin kasık kısmından Anjiyo yapıldıysa gün boyu sürekli yatmalı ve gerekmedikçe oturmamalıdır. Buradan yapılan Anjiyolarda hastanın çok fazla ayakta durmasına izin verilmemelidir. Eğer anjio bilekten yapıldıysa hastanın ağır kaldırmaması sürekli olarak hareketlerini yavaş yavaş yapması gerekmektedir.
 • Anjiyo sonrası bakım, hastanın bir hareket yapması Anjiyo yerinde şişme meydana getireceği  için evde ve hastanede oldukça titiz davranılması gerekir. Hasta yatakta uzun süre kaldığı için şişmeler meydana gelebilir. Bunlar korkutucu değildir. Birkaç hafta sonra bu şişlikler yavaş yavaş inmeye başlar. 
 • Anjiyo olduktan bir gün sonra Anjiyo yapılan yerde temizlik yapılabilir ve hasta banyo yaparak kan dolaşımını sağlaması önem arz eder. Çünkü hasta yarasının iyileşmesi kan dolaşımının sağlanmasıyla hızlı bir şekilde gerçekleşir.
 • Anjiyo sonrasında yarada sertlik meydana gelebilir sertliğin olduğu bölgede hafif ağrılar olabilir. Eğer bu ağrılar artarsa hasta ağrı kesici alabilir. Bu ağrı kesicilerin doktor tarafından verilmesi gerekir. Hastanın kanamaları oluşuyorsa ve  ağrılarda şiddetlenme meydana geliyorsa mutlaka doktorla iletişime geçilmeli ve bir an önce hastaneye gidilmesi gerekir.
 • Anjiyo sonrasında bol bol sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Anjiyo yapımından 6 saat boyunca sırt üstü yatarak hastanın dinlenmesi gerekir.
 • Hasta eve gittikten sonra hafif yürümeler de bir sakınca yoktur fakat ağır şeyler yapmak, fazla yürümek hasta için oldukça sakıncalıdır.
 • Ameliyattan 24 saat sonra her türlü aktivite, banyo, yemek, içmek mümkündür.
 • İşiniz yoğun değilse işe gidebilirsiniz; fakat işiniz yoğun hareketli ise anjiyografi sonrası birkaç gün dinlenip ondan sonra başlayabilirsiniz.
 • Anjiyodaki iğne giriş yerinin kuru kalması için bandajı çıkarmadan banyoya yapmamanız gerekir.
 • Hasta evde yada hastanede ise aralıklarla yürüyüş yaptırılmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında ayağınızda soğukluk ve morarma gibi daha önce meydana gelmeyen sorunlar oluşursa hastaneye mutlaka danışın.

]]>
Beyin Damarı Anjiyosu https://www.anjiyo.gen.tr/beyin-damari-anjiyosu.html Tue, 20 Nov 2018 00:59:42 +0000 Beyin damarı anjiyosu, Beyne giden damarların tıkanıklığını yada daralmasını kontrol etmek için yapılan işleme beyin anjiyosu denmektedir. İşleminde damarlara sağlığa zararsız özel bir sıvı gönderilir. Bu sıvı ra Beyin damarı anjiyosu, Beyne giden damarların tıkanıklığını yada daralmasını kontrol etmek için yapılan işleme beyin anjiyosu denmektedir. İşleminde damarlara sağlığa zararsız özel bir sıvı gönderilir. Bu sıvı radyoaktif ışınlarıyla monitörize edilir. Beyin anjiyosu yöntemiyle damarlarla ilgili tüm ayrıntılar meydana çıkar. Anjiyo günümüz teknolojisinde hayati bir risk taşıyan bir uygulama değildir. 
Beyin anjiyosu beyinde olduğu düşünülen nörolojik rahatsızlıkların teşhisi için, kan damarlarındaki beyin anevrizması gibi durumlarda, beyin kanaması nedeninin teşhisi için, damarsal malformasyonları ve anormalliklerin teşhisi için, daha öncelerde uygulanan tedavilerin neticelerinin değerlendirilmesi için yapılmaktadır.

Beyin damarı anjiyosu nasıl yapılır: 

Beyin Anjiyosu radyoaktif ışın makineleriyle yapılmaktadır. Hasta en az altı saat aç olması gerekmektedir. Hastanın kasık bölgesi lokal anesteziyle uyuşturulur. Bireyin kan damarına ulaşmak için kasıktan kataterle giriş yapılır ve kalbin arka kısmından beyne giden ana damarlara ulaşılır. Daha sonra iğne ile kataterin ulaştığı yere özel sıvı gönderilir. Bu madde hastaya makine veya elle verilebilmektedir. Uygulama esnasında  baş dönmesi, mide bulantısı, sıcaklık hissetme ve yanma gibi etkiler bazen görülmektedir. Bu etkiler kısa zamanlı ve geçicidir. Bu uygulamada sağ ve sol damarlar değişik açılardan görüntülenir. Uygulama esnasında röntgen makinesi bir çok değişik açıdan damarları fotoğraflarını çekmektedir.

Yapılan uygulama sonunda hasta dört saat kadar dinlendirilir. Mutat olarak anjiyo sonrası işlemler yapılır. Durumunda sorun olmayan hastalar eve gönderilebilir. Hastaların uygulamadan sonra altı saat kadar yemek yememesi gereklidir.

Beyin damarı anjiyosu sonrası yapılacaklar: 

Beyin damarı anjiyosundan sonra teknoloji sayesinde gündüz anjiyo olan birey akşam evine gidebilmektedir. Ancak bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir. En az bir hafta boyunca araç kullanmamalı, yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Katı yiyecekler yenmemelidir. Birey günde ortalama üç litre kadar sıvı tüketmelidir. Hastanın üç dört gün ağır kaldırmamalıdır. Nadiren ağır baş ağrıları olabilir. Anjiyo sonrasında birey en az iki hafta alkol ve sigara tüketmemelidir. Anjiyo işlemi kasıktan yapıldıysa ayakta fazla durulmamalıdır.
]]>
Kalp Krizi Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/kalp-krizi-anjiyo.html Wed, 21 Nov 2018 00:39:40 +0000 Kalp Krizi Anjiyo: Kalp krizi geçiren kişilerin krizin başladığında, genellikle ilk 6 veya 12 saat içinde yapılan koroner anjiyografi ve bu sonuca göre tıkanan damarların balon veya stentle açılabilmesi hastanın hayatını kurtar Kalp Krizi Anjiyo: Kalp krizi geçiren kişilerin krizin başladığında, genellikle ilk 6 veya 12 saat içinde yapılan koroner anjiyografi ve bu sonuca göre tıkanan damarların balon veya stentle açılabilmesi hastanın hayatını kurtarmayı sağlayabilir. Kalp krizlerinin bir çoğu kalp kasına kan ve oksijen götüren atardamarlarda yada koroner arterlerde pıhtı oluşumu sebebi ile meydana gelir. Pıhtı, genelikle damar yüzeyini daraltan aterosklerotik tabakanın delinmesi sonucu, kanın plağın altındaki tabaka ile temas etmesi sebebi ile oluşuyor. Devamlı olarak damar yüzeyine temas eden kan normal şartlarda pıhtılaşmaz. Fakat, değişik bir yüzeye temas ettiğinde pıhtılaşır bu sebeple de damarı tıkar. Koroner arterlerdeki pıhtılar kalp kasına kan ve oksijen akmasına engel olur, bu da o oradaki kalp hücrelerinin ölümüne neden teşkili olur.


Kalp Krizi Anjiyo: 

Zarar gören kalp kası açılıp kapanma yani kasılma yeteneğini kaybeder bu da kalbin geri de kalan bölümü hasar gören bu yerin işinide yapmak zorunda olur. Kalp krizinin en etkili belirtisi göğüste oluşan ağrıdır. Kalp kasına kan akışının durmasından sonra 20 dakika içerisinde hücreler ölmeye başlar. Hücre ölümü ağır ağır 6 yada 12 saat içinde biter. Bu zaman içinde damarlara yapılmış olan bir gelişim, damarların açılarak kalbe kan gitmesine sebep olur. Böylece de hücre ölümü son bulabilir. Kalp krizi geçiren veya yüksek riskli olduğu kabul edilen kişilere erken zaman da yapılan müdahalenin hastanın hayatını kurtardığı bilinir. Hastanın olan kişinin kriz riskini azalta bilmek için yapılan uygulamanın birinci basamağının anjiyo olduğunu, anjiyo sonrasında balon ve ya stentle damarın açıldığı iyi biliniyor. Kalp krizi geçirilmesi durumunda kullanılan damar açıcı ilaçların ilk sırada iyi olduğu bilinir.  Fakat hasta göğüs ağrısı olduktan sonra ilk üç saat içerisinde bir hastanaye ulaşmadıysa acil anjiyonun yapılması çok daha iyi etkili oluyor. Bu yüzden verilecek olan ilacın iyi etki etmesi için en az 1 saat veya 90 dakika yani bir buçuk saat geçmesi lazımdır. Bu zaman içerisinde kalp kası hücreleri ölmeye devam ediyordur. Pıhtı erise dahi burada olan darlık sebebi ile beslenme az olabilir. Oysa direkt olarak stent uyguladığımız zaman darlığa kısa zaman da çözüm bulunur. Bu şekilde o hücrelerin canlı kalması başarılmış olur.  Ama hücreler bir defa ölürse bir daha asla canlanmaz olur çünkü ölürler. Bu sebeple kalp krizinin yapacağı riski en aza indirebilmek için, kalp krizi tanısı koyulan kişiye ajilen anjiyo yaparak tıkalı olan damarı buluyor ve uygunsa hemen açıyoruz. yani tedavi ediyoruz diyebiliriz.

]]>
Beyin Anjiyosu Sonrası https://www.anjiyo.gen.tr/beyin-anjiyosu-sonrasi.html Wed, 21 Nov 2018 14:48:04 +0000 Beyin Anjiyosu Sonrası; Beyin anjiyosu iki farklı bölgelerden gerçekleştirilmektedir. Bunlar kollardan ve bir diğer bölge ise kasıklardan yani bacak kısımlarından gerçekleştirilmektedir. Genel olarak beyin anjiyosunun yapılm Beyin Anjiyosu Sonrası; Beyin anjiyosu iki farklı bölgelerden gerçekleştirilmektedir. Bunlar kollardan ve bir diğer bölge ise kasıklardan yani bacak kısımlarından gerçekleştirilmektedir. Genel olarak beyin anjiyosunun yapılması, beyin içerisine direk olarak gönderilen kamera ile beyin kısımında bulunan damarları çok daha net bir biçimde resmedilmesini sağlamak, ve beyin tedavilerinde kapalı ameliyat olarak nitelendirilen operasyonların yapılması sağlanır. Bundan dolayı, beyin anjiyosu gerçeleştikten sonra hasta çok dikkat etmelidir. Hasta özellikle kasıklardan yapılan anjiyolarda dikkat etmez ise ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Nitekim anjiyonun temel mantığında damar içerisinden cihazın gönderilmesi gerçekleştiğinden, damarlarda zorlanma ve diğer damarlara da baskı yapacağı unutulmamalıdır. Aynı zamanda kan dolaşımında dengeli bir biçimde sağlaması için yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Beyin Anjiyosu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyin Anjiyosu sonrasında ilk 24 saat oldukça önemli ve çok dikkat edilmesi gereken zaman dilimidir. Anjiyo sonrası özellikle kasıklarda yapıldığı takdirde anjiyo yapılan bölgede şişkinlikler meydana gelecektir. Bunun ana temel sebebi daha önce belirttiğimiz gibi damarların direk içerisinden operasyon yapıldığı için kişi mutlaka uyuma pozisyonda olmalı ve çok gerekmediği sürece yerinden kalkmamalıdır. Ayaklarını düz bir biçimde uzanmış katlamadan uzatmalıdır. Aynı şekilde anjiyo ile beyin içerisinde müdahale yapıldığından kişinin yanında yardımcısı olmalıdır. Kalkarken, asla ani bir şekilde kalkmamalı, yanındakinden kuvvet alarak çok yavaş bir şekilde hareket etmelidir. Bununla birlikte kollarda yapılmış ise bileklerinide çok kullanmamalıdır. Ve asla ağır yük kaldırmamalı ve kolları yani damarları zorlamamalıdır. Hasta ilk 24 saat içinde, anjiyo yapılan bölgenin su ile temas edilmesinden kaçınılmalıdır. Çünkü enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir. Hal ve Hareketlerinde ilk hafta bu şekilde dikkat etmekle birlikte, anjiyo yapılan bölgede şişkinliklerinde bir hafta sonrasında ineceğini bilmelidir.

Beyin Anjiyosu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Besinler

Aynı zamanda kişi yeme içmesine çok dikkat etmelidir. Özellikle anjiyo sonrası, sigara ve alkoldan uzak durmalıdır. Hasta doktorun önerdiği ağrı kesiciden başkasını asla kullanmamalıdır. Belirtmek gerekirse bazı ağrı kesicilerin kan sulandırıcı özelliklerinden dolayı asla doktor kontrolü olmadan ağrı kesiciler kullanılmamalıdr. Ve ilk bir haftaya kadar tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Nitekim tansiyonu yükselten besinlerin tüketilmesi ile birlikte kan dolaşımları çok daha hızlı olacak yani tansiyonun yükselmesi ile hızlı kan dolaşımı direkt olarak damarları zorlayacaktır.
]]>
Anjiyo Sonrası Ağrılar https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-agrilar.html Thu, 22 Nov 2018 10:35:29 +0000 Anjiyo Sonrası Ağrılar, Anjiyo, insan vücudundaki damarların içine renkli bir madde verilerek, damar ve damar içlerinin görüntülenmesidir. Anjiyo halk arasında yalnız kalp hastalarına yapılır sanılmakta. Oysa anjiyo kalp dış Anjiyo Sonrası Ağrılar, Anjiyo, insan vücudundaki damarların içine renkli bir madde verilerek, damar ve damar içlerinin görüntülenmesidir. Anjiyo halk arasında yalnız kalp hastalarına yapılır sanılmakta. Oysa anjiyo kalp dışında, boyun, beyin, bacak ve böbrek gibi bir çok damarın görüntülenmesinde kullanılmaktadır. Hastalara  yapılan her anjiyo tedavi maksatlı değildir. Tanı ve teşhis içinde anjiyo yapılır. Tanı ve teşhis için yapılan anjiyolarda, tıkalı görülen damarlar balon, stent ve damar tıraşlama gibi müdahaleler ile aynı zamanda hastanın rahatsız olan damarının tedavisi de yapılır. 

Anjiyo Nasıl Yapılır,

Anjiyo, anjiyografi cihazı ile yapılmaktadır. Hastaya damardan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilir. Kasık veya kol damarından girilir. Damara ilk girilen yer uyuşturularak hastanın ağrı duyması önlenir. Damara girildikten sonra, girilen yere kateter denen ince bir boru yerleştirilir. Hangi bölgenin anjiyosu yapılacaksa o bölgeye damardan renkli bir madde enjekte edilir. Renkli madde damarların içerisinde dağıldıkça damarların görüntüsü alınır. Eğer damarlarda darlık veya tıkanma varsa aynı anda tedavisi de yapılır. Tanı ve teşhis için anjiyo 10-15 dakika sürerken damarlarda tedavi uygulaması daha uzun sürmektedir.

Anjiyo Sonrası Ağrılar,

Yapılan anjiyo sonrası, her tıbbi müdahaleden  sonra oluşan ağrılar gibi anjiyo sonrasında ağrı olabilir. Anjiyoda, atardamarlara giriş yapıldığından, ve bu damarlar basınçlı bir yapıya sahip olduğu için, anjiyo sonrası damarda açılan o deliği vücut onarana kadar 4 veya 5 saat baskı uygulanmaktadır. Anjiyo yapıldıktan sonra, yapılan bölgede ağrı, şişlik ve morarma (hematom, ekimoz, psödo-anevrizma) gibi rahatsızlıklar izlenmektedir. Bunların dışında, nadiren de olsa inme (felç) ve miyokart enfarktüsü gelişme olasılığı vardır. Ayrıca, kalp damarlarında ve etrafında delinme, ağır alerjik reaksiyona bağlı tansiyon düşüklüğü, kalpte ritim bozukluğu çok nadirde olsa gözlenmektedir.
]]>
Bebeklerde Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/bebeklerde-anjiyo.html Fri, 23 Nov 2018 06:30:24 +0000 Bebeklerde Anjiyo, Bebeğin kalbindeki sorunun sebebi bulunması için anjiyo yapılması kararı alındığında bu kararı duyan çoğu anne baba endişelenmeye başlar. Ancak endişelenmeye hiç gerek yoktur. Çünkü bebeklerde an Bebeklerde Anjiyo, Bebeğin kalbindeki sorunun sebebi bulunması için anjiyo yapılması kararı alındığında bu kararı duyan çoğu anne baba endişelenmeye başlar. Ancak endişelenmeye hiç gerek yoktur. Çünkü bebeklerde anjiyo, sık ve güvenle yapılabilen bir yöntemdir. Bebekler anjiyo yapılacakğı sabah erken bir saatte ya da bir gün önce hastaneye yatırılır. Ebeveynlere yatış işlemleri yapılıp bittikten sonra bebeklerde anjiyo ayrıntıları anlatılır ve bu işlemin yapılabilmesi için yazılı bir biçimde izin alınır. Bebeklerde anjiyo yapılmadan önce bebeğe yönelik planlanan beslenme şekline uymak gerekmektedir. Bebeklerde anjiyo uygulaması genel anestezi uygulanarak yapılacağı için bebeğinizin beslenmesine dikkat etmeniz gerekir. Genel anestezi uygulanacak olan hastaların genel anestezi uygulanmadan önce belli bir zaman yiyecek ve içecek tüketmemesi gerekir. Bu nedenden dolayı anjiyodan önce doktorun size diyeceği belirli bir süreden itibaren bebeğinize içecek ve yiyecekler vermemeye dikkat etmelisiniz.

Bebeklerde anjiyo İşlemi Yapılacağı Zaman Yapılacak İşlemler

Bebeklerde anjiyo işlemi yapılacağı zaman anestezi doktoru tarafından verilen ilaçlar sayesinde bütün işlem bitene kadar bebeğiniz uyur. Bundan dolayı da acı ve rahatsızlık hissetmez. Bu bebeklerde anjiyo işlemi atardamarları veya toplardamarları kullanarak kasık kısmından girilerek uygulanmaktadır. Kasıktaki büyük olan damarlara yapay borucuk sayesinde atardamara veya toplardamara katiterin yerleştirilir. Bu katiterin koyulacağı yer bölgesel olarak uyuşturulur. Kardiyolog, röntgen yardımı yerleştirilen katiteri görür ve kalbe ulaşana kadar hafif bir şekilde ittirir. Yerleştirilen katiterden alınan basınç ölçümleri ve kan örnekleri sayesinde kalpte ne kusur var ise bu kusur hakkında bilgi edilir.

Bebeklerde Anjiyo Yapıldıktan Sonra Uygulanan İşlemler

Bebeklerde anjiyo işlemi yapıldıktan sonra bebeğiniz uyur vaziyette serviste bir odaya alınarak birkaç saat uyuması sağlanmaktadır. Bebeklerde anjiyo işleminden sonra bebeğinizde mide bulantısı ve hafif bir ateş olabilir. Ancak bu şikayetler birkaç saat içerisinde geçer. Bebeklerde anjiyo işlemi bittikten sonra çocuk kardiyoloğu anjiyo sonucu hakkında sizlere bilgi verir. Bebeğinizin hastanede kalmasını gerektirecek başka bir sorun yok ise anjiyo yapıldığı gün akşamı ya da ertesi gün içerisinde taburcu edilir.

]]>
Anjiyo Sonrası Beslenme https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-beslenme.html Fri, 23 Nov 2018 13:12:39 +0000 Anjiyo Sonrası Beslenme, İnsan yapısında öyle büyük bir giz ve güç saklıdır ki, tüm hastalıkları kendi kendine iyileştirme donatısına sahiptir. Çünkü eski şaman kabilelerinde, şaman iyileştirici olarak bilinirdi, Anjiyo Sonrası Beslenme, İnsan yapısında öyle büyük bir giz ve güç saklıdır ki, tüm hastalıkları kendi kendine iyileştirme donatısına sahiptir. Çünkü eski şaman kabilelerinde, şaman iyileştirici olarak bilinirdi, bunun üzerine hastalığın kökenini öğrenir ve iyileştirmek için o kişinin enerji bedenleri üzerinde şifa yapılırdı .Anjiyo, damarlarda meydana gelen tıkanıklıklar, yapısal bozukluklar ve organlarda oluşan hasarlar üzerine belirlenir. Anjiyo uygulaması karın bölgesi, el bileği ve kol bölgesi olan atardamar giriş kısmından yapılmaktadır. Bu durumda kalpte, beyinde, gözlerde ve ayak kısmında çok önemli rahatsızlıkları belirlemeye yarayan bir tetkiktir. Anjiyo sonrası beslenme, yaraların daha hızlı iyileşmesi ve daha çabuk toparlanması için önemlidir. Bu aşamada hastaların ameliyat sonrası iyileşme döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve mineraller ile zenginleştirilmesi sağlanır. Bu vitaminlerin içeriğindeki serotonin maddesi kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar ve ruh halini de iyileştirir. Bu sebeple dokuların gelişmesini ve onarılmasını sağlayan temel besinler, beynin, hormonların, sindirim sisteminin ve bütün vücudun çalışma şeklinin kimyasını değiştirir. Fakat ameliyat sonrası hastanın enerji ihtiyacının fazla olması ve iştahının da kapalı olduğu durumda gereksinimi karşılamak için yararlıdır. Ameliyat sonrası    alınan ilaçların bağırsaklarda iyi baterileri yok ettikleri için besinlerin daha zor bir şekilde sindirilmesine neden olur. Bundan dolayı sindirimi kolay olan besinlere yer verilmelidir. Özellikle besin lifi bakımından yararlı olan muz, elma, armut, greyfurt ve şeftali gibi meyveler ve koyu yapraklı sebzeler oldukça lif bakımından zengindir. Bu şekilde hastalar kendilerini iyi hissettikleri zaman normal yaşamlarına devam edebilir. Sağlık ve güzellik dileklerimiz ile.

Anjiyo Sonrası Beslenme Reçetesi;

A Vitamini; Ameliyat sonrası beslenme için alınan A vitaminin önemi açısından damarların gelişmesinde oldukça yararlıdır. A vitamini hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan alınır. Bunlar ıspanak, havuç, patates, kuzu ciğeri, balık yağı ve peynir için iyi kaynaklardır. Besinler yoluyla alınan proteinin kullanılması açısından A vitamini, vücut dokuları ve kemik yapısı için gereklidir. Bu yüzden hastalıklardan korunmak için önemli bir yere sahiptir.

C Vitamini; Vücut tarafından üretilemeyen bir vitamindir. Ameliyat sonrası önemi açısından C vitamini, güçlü bir bağışıklık sisteminde son derece önemli bir kaynaktır. Bunlar çilek, brokoli, portakal, dolmalık biber, kırmızı biber, kivi, karnabahar, greyfurt ve kavun bakımından oldukça zengindir. Ameliyat esnasında uygulanan cerrahi müdahalede C vitamini oranı düşer ve eksikliği açısından yaraların daha uzun iyileşmesine neden olur.

Protein; Vücutta bulunan kas dokularının yapı taşlarını oluşturan öğedir. Bunun da vücut dokularının oluşumu, yaraların iyileşmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yapısal olayların düzenlenmesi için gereklidir. Özellikle balık, hindi  ve tavuk gibi daha az yağ bulunan protein kaynakları, ameliyat sonrası beslenme önemli bir parçasıdır. Ameliyat sonrası kırmızı et tüketilmemelidir. Çünkü kırmızı ette bulunan doymamış yağ oranı yüksektir.

Çinko; Ameliyat sonrası yaraların kapanması için kullanılır. Ayrıca hasarlı dokuların iyileşmesi için önemli bir mineraldir. Bunlardan balık, et, baklagiller, yumurta sarısı, kümes hayvanları ve kepekli tahıllar çinko bakımından oldukça zengin besinlerdir. Çinko organik bir bileşendir.
]]>
Anjiyo Komplikasyonları https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-komplikasyonlari.html Fri, 23 Nov 2018 19:32:31 +0000 Anjiyo komplikasyonları, insanlarda sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Günümüzde sık sık karşılaşılan damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ve birçok dolaşım probleminde anjiyo uygulamaları uzman hekimler taraf Anjiyo komplikasyonları, insanlarda sık sık karşılaşılan durumlardan biridir. Günümüzde sık sık karşılaşılan damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ve birçok dolaşım probleminde anjiyo uygulamaları uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. En çok sigara ve diğer tütün mamüllerini tüketen insanlarda yapılan anjiyo uygulamaları sırasında ya da sonrasında çok ciddi komplikasyonlar meydana gelir. Meydana gelen komplikasyonlar, kimi zaman çok ciddi bir şekilde olacağı için bu durum da bir hastalık gibi kişide rahatsızlıklara neden olacaktır. Bu nedenle anjiyo sonrasında meydana gelen komplikasyonlara tıbbi olarak birçok müdahale yapılabilir. Anjiyo komplikasyonları, kimi insanlarda net bir şekilde ortaya çıkarken kimi insanlarda da herhangi bir şekilde görülmeyebilir. Bu nedenle beklenen komplikasyonlar bazı insanlarda etkilerini göstermeyebilir. Bu durumda meydana gelebilecek komplikasyonlar bazen değişkenlik göstererek insanlarda farklılaşabilir. Örneğin bir kişide farklı yan etki görülürken bir kişide çok daha farklı etkiler görülebilir. Özellikle üçten fazla yan etki görülen insanlarda anjiyo komplikasyonları oldukça büyük problemlere neden olabilmektedir. 

Anjiyo sonrasında ne gibi komplikasyonlar görülür

İnme: Bu durum hasa üzerinde sadece bir kez değil, birkaç kez de meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın bir şekilde karşılaşılan bu komplikasyon kontrol altında meydana gelirse ya da meydana geldikten sonra gerekli müdahaleler yapılırsa birçok zaman sorunsuz bir şekilde atlatılır. Bu nedenle daha dikkatli olmak ve meydana gelen durumlar için gerekli müdahaleleri yapmak oldukça önemlidir. 

Deri alerjileri: Anjiyo öncesinde ya da anjiyo sırasında hastaya verilen bazı kimyasal maddeler ve ilaçlar direk olarak vücudun bağışıklık sistemiyle savaşarak çeşitli alerjik durumların görülmesine neden olabilir. Özellikle kızarıklık, kabarıklık, şişlik ve morarmalar yaygın bir şekilde görülmektedir. 

Aşırı kanama: Daha çok anjiyo sırasında meydana gelen bir komplikasyondur. Fakat günümüzde teknolojinin oldukça gelişmiş olması nedeniyle bu kanamalar en aza indirilmiş ve bu sayede komplikasyonun az da olsa önüne geçilmiştir. Bu şekilde anjiyo işleminin önemli bir riski ortadan kalkmıştır. 

Damar tıkanması: Anjiyo sırasında herhangi bir bölgede kanın pıhtılaşarak damarlardan birinde tıkanmaya neden olması durumunda kişilerde çok ciddi tehlikeler meydana gelebilir. Özellikle kalp damarlarından bazıları bu problem üzerinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu komplikasyon, anjiyo komplikasyonları arasında önemli bir yere sahiptir. 

Radyasyona bağlı ortaya çıkan sorunlar: Anjiyo sırasında çeşitli tıbbi cihazların kullanımına bağlı olarak hasta üzerinde çeşitli etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkilerin atılması için yapılacak müdahaleler çok önemlidir. 
 
Anjiyo komplikasyonları nasıl önlenir

Anjiyo komplikasyonlarının önlenebilmesi için iyi bir hekim anjiyoyu gerçekleştirmiş olmalıdır. Eğer hekiminiz işinde iyiyse meydana gelecek komplikasyonlar ciddi bir seviyede azalma gösterecektir. Bunun haricinde elde olmayan nedenlere bağlı olarak çıkan anjiyo komplikasyonları durumunda ise daha çok doktorlar vücuda verdikleri bazı tıbbi önlem ilaçları sayesinde de birçok komplikasyonun ortaya çıkmasınıda önleyecektir. 
]]>
Anjiyo Sonrası Şişlik https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-sislik.html Sat, 24 Nov 2018 11:05:23 +0000 Anjiyo sonrası şişlik, Hasta olan kişinin çok dikkatli olması gerekir. Bir hasta anjiyo olduktan sonra hastaneden ayrılırken mutlaka hareketlerine dikkat etmesi ve özellikleri yattığı yerden kalkarken çok dikkatli bir şekilde ka Anjiyo sonrası şişlik, Hasta olan kişinin çok dikkatli olması gerekir. Bir hasta anjiyo olduktan sonra hastaneden ayrılırken mutlaka hareketlerine dikkat etmesi ve özellikleri yattığı yerden kalkarken çok dikkatli bir şekilde kalkması, mümkünse tek başına kalkmaması ve bir yakınından yardım alarak yataktan o şekilde kalkması gerekir. Anjiyonun nereden yapıldığı da çok önem arz eder. Eğer bir hasta anjiyo el bileğinden yapmışsa, asla ağır kaldırmamalı ve sürekli yavaş bir şekilde el bileğini hareket ettirmesi gerekir. Eğer anjiyo kasık kısmından yapılmışsa o vakit sürekli olarak birkaç gün yatması, mümkün mertebede oturmaması gerekir. 

Gelişen tıp ve teknoloji sayesinde anjiyo işlemi çok daha kolay yapılabileceği bilinir. Sabah anjiyo olan bir kişinin akşam taburcu olduğu bilinir. O yüzden anjiyo olmak isteyen bir kişinin ve anjiyo olması gereken biri korkmadan anjiyo olabilir. Hastanın sadece birkaç hafta kendine çok iyi bakmasını gerekir. Bunların dışında hastanın ilk birkaç hafta zorlayacak hareket etmemesi ve ağır kaldırmaması gerekir. Hastanın yaklaşık olarak iki hafta kadar araba kullanması ve ayakta herhangi bir işlem görmemesi ve oturmaması tavsiye edilir. Yaklaşık olarak hastanın günde 2,5-3 litre arasında sıvı tüketmesi gerekir ve katı yiyeceklerden özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Hastanın sigara kullanıyorsa sigara alışkanlığını bırakması ve alkol kullanıyorsa da alkolden uzak durması gerekir. 

Anjiyo sonrası şişlik tedavisi 

Hastaya anjiyodan sonra şişme olabileceği anlatılması gerekir. Bilhassa damar yolunun açılması kısımlarında hastanın o bölgesinde şişme olabilir. Bu şişmeler korkutucu olmamaktadır. Hasta anjiyo olduktan birkaç hafta sonra bu şişlikler iner. Hasta anjiyo olduktan 24 saat sonra anjiyo yapılan alan içerisinde bantlar çıkarılabilir ve hasta banyo yapabilir. Hastanın aşı yapılan bölgesinde su değmesi herhangi bir sorun oluşturmayacaktır. Buda anjiyo yapılan bölge içerisinde sertlik oluşturabilecektir. Bu bölgede ağrı olması gayet doğaldır. Eğer hastanın daha çok ağrısı varsa ya da olursa hastaya ağrı kesici verilebilir. Ağrı kesici mutlaka doktor tarafından verilmelidir. Eğer hastanın kanaması olursa muhakkak hemen doktorla iletişime geçilmeli ve hastaneye bir an önce gidilmelidir. Bazı durumlarda oluşan şişliklerin en fazla üç hafta içerisinde geçtiği biliniyor. Eğer Anjiyo yapıldıktan sonra yumurta büyüklüğünde veya daha büyük bir şişlik meydana gelirse hemen doktora başvurmak gerekir.

]]>
Anjiyo Sonrası Riskler https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-riskler.html Sun, 25 Nov 2018 02:02:04 +0000 Anjiyo Sonrası Riskler, Diğer tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi anjiyo olmanında riskleri vardır. Bu riskler ameliyat yapılırken kullanılan teknoloji ve iyi seçilen bir cerrah ile en aza indirilmektedir. Ölüm, kalp krizi ve fe Anjiyo Sonrası Riskler, Diğer tüm tıbbi müdahalelerde olduğu gibi anjiyo olmanında riskleri vardır. Bu riskler ameliyat yapılırken kullanılan teknoloji ve iyi seçilen bir cerrah ile en aza indirilmektedir. Ölüm, kalp krizi ve felç olma olasılığı hiç yok denilebilecek kadar azdır. Anjiyo işleminin dışında kalp damarlarında oluşan ve tedavisi yapılmamış daralmalar sonucu oluşan riskler anjiyo işlemindeki riskten daha azdır. Anjiyo sonrası hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hastaneden ayrıldıktan sonra hareketlerine dikkat etmeli ve özellikle uzandığı yerden kalkarken dikkat etmelidir. Anjiyonun nereden yapıldığı ise bir farklı önemli etkendir. Eğer anjiyo el bileğinden yapıldı ise hasta kesinlikle ağır kaldırmamalı ve sürekli olarak yavaş bir şekilde el bileğini hareket ettirmesi gerekmektedir. Kasık bölgesinden yapılması durumunda birkaç gün yatakta istirahat etmesi ve mümkün olduğu kadar oturmaması ve hastanın uzun süre ayakta durmaması gerekmektedir. Bu durumlara dikkat edilmemesi kalbin pıhtı atmasına neden olabileceği için çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Anjiyo sonrası riskler arasında hastaya şişme oluşabileceği daha önceden anlatılmalı bir paniğe mahal verilmemesi önem taşımaktadır. Özellikle damar yolunun açıldığı kısımlarda şişme olabilir. Bu şişlikler çok önemli bir olay değildir. Ve hasta ameliyat olduktan bir kaç hafta sonra şişlikler kendiliğinden inmektedir. Hasta anjiyo olduktan bir gün sonra bantlar çıkarılır ve banyo yapmasında herhangi olumsuz bir etki olmamaktadır. Anjiyo yapılan bölgede sertlik meydana gelecektir. Sertleşen yerlerde ağrı olması gayet normal bir durumdur. Eğer ağrı dayanılamayacak kadar fazla ise doktora başvurarak ağrı kesicilere başlanabilir.

Eğer hastanın kanaması olursa ve bu kanamaya bağlı olarak gelişen ağrılar varsa o zaman derhal doktor ile irtibata geçilmeli ve hemen sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir. Anjiyo sonrası oluşan şişlikler daha önce bahsettiğimiz gibi şişlikler meydana gelmektedir. Eğer bu şişlikler iki hafta içerisinde geçmez ve büyük bir şişlik oluşması durumunda acilen hastaneye başvurulmalıdır.

Anjiyo sonrası riskler arasında:
 • Kullanılan opak maddeye karşı gelişen alerji durumu
 • Anjiyo giriş yerindeki damarda gelişen komplikasyonlar
 • Bazı riskli hastalarda böbrek yetmezliğine yol açarak daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Ani oturup kalkmalarda zorlamaya bağlı pıhtılaşma olacağından dolayı ani hareket edilmemelidir.
Ayrıca anjiyonun hangi damar yolundan girildiğine göre o damara yakın yere sıcak torba ile pres yaparak kan akışına yardımcı olunması kesinlikle önerilen ve unutulmaması gereken bir durumdur.
]]>
İlaçlı Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/ilacli-anjiyo.html Sun, 25 Nov 2018 09:11:25 +0000 İlaçlı anjiyo, damarların içine verilen renkli bir maddeyle damarların görüntülenmesini sağlayan bir tetkiktir. Bu tetkikin yapıldığı damarlar atardamardır. Toplardamarların bu şekilde görüntülenmesi venografi olarak tanım İlaçlı anjiyo, damarların içine verilen renkli bir maddeyle damarların görüntülenmesini sağlayan bir tetkiktir. Bu tetkikin yapıldığı damarlar atardamardır. Toplardamarların bu şekilde görüntülenmesi venografi olarak tanımlanır. Vücudumuzdaki kalp, beyin, göz, kol ve bacaklar, iç organların hepsinin damarları bu şekilde ilaçlı anjiyo yapılarak görüntülenebilir. Anjiyo sayesinde çoğu hastalığın tanısı yapılabilir. Gerektiği takdirde anjiyo sırasında hastaya stent ya da balon uygulaması da yapılabilir. İlaçlı anjiyo kalp damarları için yapılacaksa, kalp uzmanı kardiyolog tarafından yapılır. Diğer organlar için yapılan anjiyolar girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılır.

İlaçlı anjiyo bir tetkiktir. Ancak halk arasında damarın tedavisi edilmesi olarak algılanır. Tıkanmış damarların anjiyo yapılarak açılacağı düşünülür. Ancak bu tetkik sadece tanı amaçlı yapılır. Eğer anjiyo sırasında tedavi uygulanırsa, bu anjiyografi ile damar tedavisi olarak yani endovasküler tedavi olarak tanımlanır. Günümüzde endovasküler tedavi damar hastalıklarının ameliyatsız tedavi edilmesi için oldukça önemli bir yöntemdir. Damar hastalıklarının insanları en fazla etkileyen rahatsızlıklar arasında olması ve insan ölümlerinin çoğunun kalp ve damar hastalıkları nedeniyle olması bu tedavinin önemini ortaya koymaktadır.

İlaçlı anjiyo öncesinde neler yapılır
 • Hastaların tetkikten önce en az 4 saatlik açlığı gerekir. Bu yüzden sabah yapılacak ilaçlı anjiyoda geceden itibaren bir şey yenmemelidir.
 • Anjiyo yapılacak gün kullanılan ilaçlar yarım bardak suyla alınabilir. Anjiyo için kan sulandırıcı ilaçların içilmesi sorun yaratmaz. Ancak comodin denilen kan sulandırıcı kullananlar bunu anjiyodan en az 5 gün önceden kesmelidir. Bu konuda doktoruna da bilgi vermelidir.
 • Şeker hastası olanlar insülinin sabah dozunu yarım olarak uygulamalı, hap kullananlar ise içmemelidir.
 • Anjiyo öncesi ve sonrasında heparizasyon önemlidir.
 • Şeker hastası olanlar, böbrek hastası olanlar, 60 yaşını geçenler ilaçlı anjiyo yapılmadan önceki gün bol su içmelidir. Böbrek hastası olanlar içinde kan tetkiki yapılır. Bunun nedeni ilaçlı anjiyo sırasında kullanılan renkli maddenin böbrekleri olumsuz etkilememesi içindir.
İlaçlı anjiyo nasıl yapılır

Anjiyo anjiyografi cihazıyla özel bir odada yapılır. Hastaya damardan ağrı kesici ve rahatlaması için ilaç verilir. Bazı hallerde hasta uyutulabilir. Anjiyoda damardan giriş kol ya da kasıktaki atardamardan olur. En güvenlisi kasık atardamarıdır. Fakat koroner anjiyografi sırasında kol damarı da sıkça kullanılır. Damara giriş yeri uyuşturulduğu için hastalar acı çekmez. Damar içine katater denilen oldukça ince plastik boru konur. Buradan tetkik edilecek damara renkli opak madde verilir. Bu sayede damarın görüntülemesi yapılır. Damarda darlık ya da tıkanıklık görülürse ve tedavi gerekirse, tetkik sırasında tedavide yapılabilir. Sadece ilaçlı anjiyo yapıldığında 10-15 dakikada işlem tamamlanır. Eğer tedavi olursa bu süre uzar.

Yapılan işlem bittiğinde damar giriş yeri iyileştirilmeye çalışılır. Atardamar basınçlı yapıya sahip olduğundan giriş yerine 15 dakika kadar elle bastırılır. Yapılan uygulama vücudun bölgeyi onarmasını sağlar. Damara giriş yerinin tam olarak iyileşmesi içinde 4-6 saat kadar bölge hareketsiz tutulmalıdır. Daha sonra hastada sorun olmazsa, ayağa kalkabilir ve hastaneden çıkabilir.
]]>
Bt Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/bt-anjiyo.html Sun, 25 Nov 2018 20:26:21 +0000 Bt Anjiyo, klasik anjiyo uygulamasına göre daha konforlu şekilde yapılan anjiyo türüdür. Hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi yapılarak, koroner damarlar incelenir. Bu yöntemle yapılan anjiyo aynı zamanda altı saniyelik Bt Anjiyo, klasik anjiyo uygulamasına göre daha konforlu şekilde yapılan anjiyo türüdür. Hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi yapılarak, koroner damarlar incelenir. Bu yöntemle yapılan anjiyo aynı zamanda altı saniyelik anjiyo ve kansız anjiyo olarak ta bilinir. Hastalara aynı akciğer tomografisi, beyin tomografisi yapılır gibi anjiyo yapılmaktadır. Toplardamar yolu açılan hasta, tomografi cihazına yatırılarak özel bir maddenin damar yolundan verilmesiyle uygulanır. Bu sırada boyalı maddenin kalp damarlarına ulaşmasıyla görüntü alınmaya başlanır. Boya maddesi hastalara geçici bir sıcaklık vererek etkisini gösterir. Bt anjiyo bilgisayarlı tomografi eşliğinde yapılan son derece kolay bir tetkiktir.

Bt anjiyo ile klasik anjiyo arasındaki farklar
 • Bt anjiyo klasik yöntemle uygulanan anjiyodan daha kısa sürer. Bu yöntemle anjiyo birkaç dakikada tamamlanırken, klasik yöntemde anjiyo yarım saat sürer.
 • Klasik anjiyo olan hastaların tetkik sonrası 6 saat kadar dinlenmesi gerekir. Bt anjiyo sonrasında ise, hastalar hemen normal yaşamına geri dönebilir.
 • Yapılan anjiyo sırasında her iki yöntemde özel bir boya maddesi kullanılır. Bu böbrek yetersizliği riskini gündeme getirebilir. Fakat hastalarda damar yırtılması, kalp krizi, kanama, felç gibi riskler klasik anjiyoda ortaya çıkabilir.
 • Klasik anjiyoda damarlardaki darlık oranı uç damarlara kadar hatasız şekilde tespit edilebilir.
 • Klasik anjiyoda ciddi damar daralmalarına tetkik yapılırken müdahale edilebilir. Fakat Bt Anjiyo sırasında bu mümkün değildir.
Bt anjiyo kimler için uygundur

Bt anjiyo damar daralma oranı fazla olmayan kişilere uygulanırsa, klasik anjiyo risklerinden ve zahmetli bir uygulamadan korunabilirler. Eğer hastalarda ciddi damar daralması bulunuyorsa, tercih klasik anjiyodan yana olmalıdır. Bunun nedeni yapılan anjiyoda ciddi darlıklara anında müdahale edilebilir.Bu zaman kaybını önlediği gibi, maddi kayıplarında önüne geçer. Kandaki kolesterol ve trigliserit yağ değerleri yüksek olan. yüksek tansiyonu olan, şeker hastası olan, sigara içen hastaların kalp hastası olma riski fazla olduğundan, Bt anjiyo yapılmasında fayda vardır.

Bt anjiyo sayesinde damarlarda üç boyutlu görüntü alınabilir

Bilgisayarlı tomografi yardımıyla yapılan anjiyo hastaların daha rahat etmesini sağlar. Bu şekilde anjiyo yapılacağında ön laboratuvar çalışmasına gerek yoktur. Uygulamada hastaların koroner damarlarında genişleme olması için dil altı ilacı verilir. Daha sonra hastanın damarından kontrast madde verilir. Bununla damarlarda üç boyutlu görüntü alınabilir. Görüntüler özel bilgisayar programları sayesinde alınır ve koroner damarlar farklı açılardan kolayca değerlendirilebilir. Hastada damar tıkanıklığı ya da damarlarda darlık belirlenirse, hasta klasik anjiyoya yönlendirilir.

Bt anjiyo hızlı şekilde doğru tanı yapılmasını sağlar

Kalbin hareketli bir organ olması nedeniyle radyolojik tetkiklerde her zaman doğru sonuçlar alınmasını engeller. Bt anjiyo uygulamasında ise, hastada yüksek hızda tarama yapılabildiğinden, bilgisayar programları hareketli kalp nedeniyle oluşabilecek hatalı sonuçlara engel olur. Hastaya doğru tanı konabilir. Bu anjiyoda verilen kontrast maddenin neden olabileceği yan etkilerde kısa sürede ortadan kalkar. Bu nedenle hastanın durumu uygun olursa, Bt anjiyo yapılması doğru bir karar olacaktır.
]]>
Bacak Anjiyosu https://www.anjiyo.gen.tr/bacak-anjiyosu.html Mon, 26 Nov 2018 10:39:29 +0000 Bacak Anjiyosu: Bacakta damar tıkanıklığı bacaklardaki atardamarların çoğunlukla damar sertliğine bağlı olarak kapanmasıdır. Genellikle 50 yaş üzerinde görülür. Yaş arttıkça bu hastalığın görülme olasılığı art Bacak Anjiyosu: Bacakta damar tıkanıklığı bacaklardaki atardamarların çoğunlukla damar sertliğine bağlı olarak kapanmasıdır. Genellikle 50 yaş üzerinde görülür. Yaş arttıkça bu hastalığın görülme olasılığı artmaktadır. Her damarın tıkanması damar sertliğine bağlı değildir. Damar sertliğine bağlı damar tıkanıklıklarında birden çok tedavi yöntemleri vardır. Balon, ilaçlı balon, stent, damar tıraşlama, Anjiyo ile damar açma bunlardan bazılarıdır. Anjiyo ile damar açma bacakta oluşan tıkanıklığı operasyon geçirmeden kapalı bir şekilde yapılmasıdır. Bacak anjiyosu zor olmamakla birlikte kolay ve az ağrılı bir yöntemdir. Bacak aralarındaki tıkanıklığının en önemli sebebi böbrek hastalıkları, sigara kullanımı ve diyabettir. Bu hastalığın en önemli belirtisi merdiven çıkarken, ayakta dururken ya da yürürken hissedilen şiddetli bacak ağrılarıdır. Bunun yanında iyileşmeyen yaralarda tıkanıklık belirtisi olabilir. Çoğu zaman koroner damarlarla birlikte kapanan bacak damarları tek başına da tıkanabilmektedir.

Bacak anjiyosu ile tedavi

Damarların tedavisinde kullanılan güvenilir ve çok etkili bir tedavi yöntemidir. Bazı damarlar için ameliyat tedavisi daha uygun iken bazılarında ise damar tıkanıklığını açmanın en önemli avantajı bunun oldukça kolay olması ve ameliyat kesisine ihtiyaç bulunmamasını sağlayan bir tedavi yöntemi anjiyodur. Anjiyo ile hastalar kısa zaman evlerine gönderilebilir ve işlemin gerek olduğu takdirde birden fazla tekrarlanabilir. Girişimsel radyoloji merkezlerinden kalp damarları dışındaki atardamar tıkanıklığı ve darlıkların tedavisinde de anjiyo uygulanabilir.

Bacak anjiyosu yöntemi ile tedavi;

 • Anjiyo öncesinde damar tıkanıklığı daha kolay yöntemlerle de tespit edilebilir; mr, anjiyografi gb.
 • Anjiyografi planlama yapılır ve operasyon geçirilecek damarlar görüntülenir. Damarın tıkalı olduğu bölge stent, damar tıraşlama ya da Balon ile açılır. Damar daralması açmakta kolaydır. Fakat damarda tam tıkanıklık varsa daha zor açılabilir.
 • Bazı damarlar stent ile, bazıları damar traşlama yöntemi ile, bazıları da balon yöntemi ile daha hızlı açılabilmektedir. Şah Damarı, Böbrek ve Kol damarlarındaki damar tıkanıklığında kullanılmamaktadır.
 • Stentle diz bölgesi, kasık gibi hareketle bükülebilen, eğilebilen alanlarda tercih edilemez. Ancak bazı bölgelerde uygulanabilen özel stentler bulunmaktadır.
 •  Damar tıkanıklığı tedavi edildiğini ise işlem sonlandırılır.
 • Başarılı bir tedavi sonrasında bacakla ile yürüme ağrısı tamamen ya da büyük ölçüde geçmektedir. Tedavi için yapılmışsa iyileşmesi başarılı bir şekilde olmasına rağmen uzun zaman alır.
 • Bacak anjiyosu sonrasında hastalar genellikle 4-6 saatlik gözlem sonrasında eve çıkabilirler. Bir gün sonra ise günlük aktivitelerini dönebilirler.
 • Anjiyo ile açılan damarlar kısa ya da uzun sürede tekrar tıkanabilme ihtimali yüksektir. Tekrar daralma ya da tıkanma her bacak bölgesi için farklılık arz eder.
]]>
Anjiyo Balon https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-balon.html Mon, 26 Nov 2018 11:56:32 +0000 Anjiyo Balon, Balon işlemi ile genişletme kalp damarlarında görülen darlık ve tıkanıklıkların açılması ve dolasıyla kalbin gereksinimi olan kan akımının daha rahat olması amacıyla dar olan bölgenin mekanik olarak genişlet Anjiyo Balon, Balon işlemi ile genişletme kalp damarlarında görülen darlık ve tıkanıklıkların açılması ve dolasıyla kalbin gereksinimi olan kan akımının daha rahat olması amacıyla dar olan bölgenin mekanik olarak genişletilmesidir. Halk arasında balon patlatıldı diye tabir edilen bu tedavi aslında daralmış damar bölgesinde balonun şişirilip indirilmesi yardımıyla daralmış damarın genişletilmesi olayıdır. Kalp damarlarını balon ile genişletme, anjiyo sonucunda hastalıklı damara uygulamamasına karar verilen hastalara aynı seansta işlem devam ederek veya bir sonraki ameliyatta daralmış, tıkanmış damarı açmak için yapılan tedavi girişimidir.

Anjiyo Balon Nasıl Yapılır

Uyanıkken damar içerisindeki darlık bölgesine özel olarak yapılmış balonun kontrollü bir şekilde şişirilip indirilmesi ile tıkanıklık giderilir. Balon şişirilince darlık yaratan plaklar damar duvarına doğru itilir ve kan akışı daha rahat bir şekilde sağlanır. Balon ile kalp damarlarına müdahale sonrası tekrar ortaya çıkan damar tıkanıklıkları ve küçük damar yırtıkları görülmekteydi. Bu sorunları ortadan kaldırmak için damar duvarına mekanik destek olmak için ağ şeklinde çelik kafes yani stentler geliştirildi. 

Anjiyo Balon Ne Zaman Yapılır

Kalp krizi geçiren hastalarda hemen yapılması durumunda yaşam kurtarıcı bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Buna karşılık kalp krizi durumu olmayan tıkanıklık durumlarında ve bedensel etkinlikler sırasında yakınmaya yol açan durumlarda yaşamı uzatma konusunda etkisi bu kadar belirli değildir. O nedenle kalp krizi dışındaki rahatsızlıklarda bu işleme karar verirken yaşam kalitesini nasıl etkileyeceği iyi bilinmelidir. Tek başına balon, kalp damarlarını genişletmek için uygulanan bir yöntemdir. Damar çapına ve darlığın uzunluğuna göre bir balon seçilip önceden gönderilen kılavuz tel üzerinden darlığa kadar gönderilir ve burada balon uzun süre şişirilerek,kan akışının yavaşlamasına neden olan kireç ve yağdan oluşan dokuların damar duvarına sıkışmasına ve böylece damarlardaki darlık veya tıkanma giderilerek kan akışı gerekli olan miktara göre yapılması sağlanmaktadır. Bu yöntem oldukça etkili bir yöntem olmasına rağmen en büyük sorunu tedavi uygulanan hastaların en az yarısında damarın kendi esnekliğinden dolayı büzüşerek yeniden tıkanıklığa yol açmasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için esnek olmayan, metalden yapılmış stentler geliştirilmiştir. Balon üstüne monte edilmiş bu stentler, balon uygulamasına benzer bir şekilde uygun çap ve uzunlukta seçilip bir kılavuz yardımı ile darlık olan damara gönderilmektedir. Balonun şişirilmesi ile hem stent açılmakta bu şekilde hem damarın genişlemesi sağlanarak büzüşmenin önüne geçilmekte ve uzun süre damarın açık kalması sağlanarak kan akışık iyi seviyelerde yapılması sağlanmıştır.

]]>
Kasıktan Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/kasiktan-anjiyo.html Tue, 27 Nov 2018 06:21:11 +0000 Kasıktan anjiyo, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili sıkıntısı olan hastaların kasıktan ince bir tüp ile girilmek suretiyle damar tıkanıklığı ve diğer tanıların yapıldığı bir görüntüleme işlemidir. Art Kasıktan anjiyo, kalp ve damar hastalıkları ile ilgili sıkıntısı olan hastaların kasıktan ince bir tüp ile girilmek suretiyle damar tıkanıklığı ve diğer tanıların yapıldığı bir görüntüleme işlemidir. Artık günümüzde anjiyo koldan, bilekten atardamardan yapılıyor olsa bile kasıktan anjiyo eskilerden bu yana yapılmaktadır. Anjiyo damar tıkanıklıkları ve daralmaları tespit eder. Çünkü kasıktan yapılan anjiyo ile kalpte, göz ve bacaklarda ve beyinde yaşanan tıkanıklıkların teşhis edilmesi daha kolay olmaktadır.

Kasıktan anjiyo nasıl yapılır

Hastalar önce bu işlem için hazırlanırlar. Özel bir odaya alınarak, anjiyo yapılacak bölge özel bir dezenfektan ile dezenfekte edilir. Sadece kasık bölgesi açık kalacak şekilde diğer bölgeler steril bir örtü ile kapatılır. Lokal anestezi ile yapılmaktadır. Daha sonra anjiyo işlemine başlanır. Kasıktan damar girişine ince bir tüp yerleştirilir. Yerleştirilen tüpün içine ise bu tüpten daha ince olan başka bir tüp yerleştirilir. Ve inceleme yapılacak bölgeye kadar tüp ilerletilir. Vücuttaki tüm damarlar birbirleri ile bağlantılı olduğu için hiç zorlanılmadan inceleme yapılacak damara kadar rahatlıkla ulaşılır. Ve yapılan bu işlemler dışarıdan bir monitör yardımı ile izlemeye alınır. Kalpte bulunan koroner damarların çıkış tarafına kadar gidilir. Daha sonra bu tüpten ilaçlı bir sıvı verilmek sureti ile vücuttaki damar içlerinin resimleri alınır. Ve böylece damar tıkanıklıklarının hangi bölgede olduğu tespit edilir. Kasıktan anjiyo yaklaşık 15 dakika kadar sürer. İşlem bittikten sonra kasıktan girilen damar bölgesine baskı uygulanarak kanama yapması engellenir. Anjiyo yapılan hastanın 6 saat hastanede gözlem altında tutulması gerekir. Hastalar anjiyo işlemi sırasında herhangi bir ağrı yada sızı duymazlar. Sadece tüpten sıvı verilirken hafif bir ısı hissi duyarlar.

Anjiyonun az da olsa bir riski vardır. Fakat faydası daha fazladır. Anjiyo sonrasında anjiyo yapılan bölgeye kanama yapmaması için uygulanan baskı doğru yapılmaz ise dize kadar morarmalar görülebilir. Eğer anjiyo yapılan hasta kan sulandırıcı ilaç kullanmakta ise bu tür hastalarda morarma daha fazla görülmektedir. Anjiyonun yapıldığı kasık bölgesinde kan birikmesi olur ise şişme ve morarma olabilir. Ayrıca atardamar girişinde zedelenme olabilir. Eğer hastanın böbrek yetmezliği rahatsızlığı var ise anjiyo sonrası hastalıkta ilerleme görülebilir. Bu durumda tercih yapılması gerekirse tercih anjiyo yapılmasından dolayı kullanılır.

]]>
Beyin Anjiyosu https://www.anjiyo.gen.tr/beyin-anjiyosu.html Tue, 27 Nov 2018 18:56:59 +0000 Beyin anjiyosu, kan damarının içine kontrast madde zerk edilmesiyle gerçekleştirilir. Operasyonda X ışını kullanılarak damar ağ yapıları monitörden izlenir. Beyin anjiyosu yapılması kişilerde bazı rahatsızlıkla Beyin anjiyosu, kan damarının içine kontrast madde zerk edilmesiyle gerçekleştirilir. Operasyonda X ışını kullanılarak damar ağ yapıları monitörden izlenir. Beyin anjiyosu yapılması kişilerde bazı rahatsızlıkların tanısını koymaya, damarların durumunu değerlendirmeye yarar. Beyin anjiyosunu alanında uzman radyoloji uzmanı yapar.

Beyin anjiyosu yapılmasının nedenleri

 • Kan damarlarındaki beyin anevrizması, damarsal malformasyonları gibi anormalliklerin belirlenmesi için
 • Bazı nörolojik rahatsızlıkların belirlenmesi için
 • Bazen anevrizmanın koilenmesi gibi durumların tedavi edilmesi için
 • Beyin kanamasının nedenini belirleyebilmek için
 • Uygulanan bazı tedavilerin sonuçlarını değerlendirmek için beyin anjiyosu yapılabilir.

Beyin anjiyosu öncesi

Beyin anjiyosuna girecek olan hasta daha önceden doktoruna kontrast maddeye alerjisi varsa, böbrek hastalığı varsa, gebelik durumu varsa, kan pıhtılaşma sorunu varsa ya da kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa mutlaka bildirmelidir.

Beyin anjiyosu nasıl yapılır

Bu tetkik anjiyografi odasında X ışını makinesiyle uygulanmaktadır. Hastanın en az 4 saatlik açlığı olmalıdır. Yapılan tetkik sırasında hastayla birlikte doktor, hemşire, radyoloji teknisyeni hazır bulunur. Kişinin kan damarına ulaşmak için, kasıktan katater yardımıyla girilerek kalbin arka tarafından beyne giden damarlara kadar ulaşılır. Kişinin kasık bölgesi lokal anesteziyle uyuşturulur. Buradan arterin içine iğneyle girilir. Kataterin ulaşacağı yerler kontrast maddeyle gösterilmektedir. Bu madde hastaya elle ya da makineyle verilebilir. Enjeksiyonun başında kişide bulantı, baş dönmesi, sıcaklık hissi, yanma hissi gibi etkiler görülebilir. Ancak bunlar geçici olup, kısa sürede geçer. Meyinde sağ ve sol damarlar değişik açılardan görüntülenir. Bu sırada röntgen makinesi çok sayıda film çeker. Çekimler tamamlandıktan sonra, kasıkta bulunan arter büyük olduğundan bölgeye baskı uygulanır. Son yıllarda bu uygulama koldan yapılmaya başlanmıştır.

Beyin Anjiyosu

Beyin anjiyosundan sonra

Yapılan tetkikin tamamlanmasından sonra, hasta 4 saat kadar yatak istirahati yapar. Kasıktan kataterle girilen yere kum torbasıyla baskı uygulanır. Bölge arada kontrol edilerek, arterlerde dolaşım sorunu olup olmadığı kontrol edilir. Hasta bir gece hastanede kalabilir. Kataterin girdiği bölgede morluk gibi bir etki oluşabilir. Kaşıntı ve kızarıklık olması ise, alerjik etkiyi gösterir. Hastanın hafif ağrıları için ağrı kesici verilebilir. Durumu stabil olan hastalar eve gönderilebilir. Hastaların 4 saat kadar yemek yememesi gerekir. Birkaç gün süreyle ağır kaldırma, sıkça eğilme gibi hareketlerden kaçınması gerekir.

Hastalar kasıkta şişlik olması, ani baş dönmesi, göğüs ağrısı, nöbeti ateş, felç gibi kuvvetsizlik gibi etkiler olması halinde hemen doktoruna bilgi vermesi gerekir.

Beyin anjiyosunun riskleri nelerdir

Bu tetkikin yan etkisi oldukça azdır. Fakat her aşamasında belli riskler oluşabilir. Damardan giriş yapılan yerde enfeksiyon, iç kanama, girişimin yapıldığı yerde kanama ve hematom, kalbin irritasyonu etkisiyle kalpte çarpıntı olması, kontrast ilaca alerjik olma nedeniyle kızarıklık ve kaşıntı, kalp sorunları, nefes alma zorluğu gibi etkiler olabilir. Bunun yanında yaşlı kişilerde damar içinde plaklar olduğunda bunun yer değişimi nedeniyle felç ve inme gibi nadiren görülebilen etkiler olabilir. Kataterin beyin damarlarını zedelemesi, hasar vermesi nedeniyle damardaki spazm yüzünden inme etkisi görülebilir.

]]>
Anjiyo Sonrası https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi.html Thu, 23 Jan 2020 04:16:39 +0000 Anjiyo sonrası, hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hasta anjiyo olup hastaneden ayrıldıktan sonra mutlaka hareketlerine dikkat etmeli ve özellikle uzandığı yerden kalkarken çok dikkatli bir şekilde kalkması ve Anjiyo sonrası, hastanın çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle hasta anjiyo olup hastaneden ayrıldıktan sonra mutlaka hareketlerine dikkat etmeli ve özellikle uzandığı yerden kalkarken çok dikkatli bir şekilde kalkması ve mümkünse tek başına kalkmamalı ve bir yakınından yardım alarak yataktan o şekilde kalkması gerekmektedir. Anjiyonun nereden yapıldığı da çok önemli olmaktadır.Bir hasta eğer anjiyoyu el bileğinden yapıldığı zaman asla ağır kaldırmamalı ve sürkli olarak yavaş bir şekilde el bileğini hareket ettirmesi gerekmektedir. Eğer anjiyo kasık kısmından yapıldıysa o zaman sürekli olarak bir kaç gün yatması ve mümkün olduğu kadar oturmaması gerekmektedir. Kasıktan yapıldığı zaman hastanın çok fazla bir şekilde ayakta durmasına da izin verilmemektedir.

Anjiyo sonrası, hastanın şişme olabileceği hastaya anlatılmalıdır. Özellikle damar yolunun açıldığı kısımlarda hastanın o bölgesinden şişme olabilir. Bu şişmeler çok korkutucu olmamaktadır. Ve hasta anjiyo olduktan birkaç hafta içerisinde bu şişlikler inmektedir. Hasta anjiyo olduktan 24 saat sonra anjiyo yapılan bölge içerisindeki bantlar çıkarılabilir ve hasta banyo yapabilecektir. Hastanın anjiyo yapılan bölgesine su değmesi herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Ve bu anjiyo yapılan bölge içerisinde sertlik oluşabilecektir. Sertliğin olduğu bölge yerinde ağrı olması gayet normaldir. Eğer hastanın çok fazla bir ağrısı olursa, hastaya ağrı kesici verilebilir.Ağrı kesici özellikle doktorunuz tarafından verilen bir ağrı kesiciyi almanız gerekmektedir. Eğer hastanın kanaması olursa ve bu kanama şiddetli bir ağrıyla meydana geliyorsa o zaman mutlaka hemen doktorunuzla iletişime geçmeli ve hastaneye bir an önce gitmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda oluşan şişliklerin en fazla 3 hafta içerisinde geçtiği bilinmektedir. Eğer anjiyo yapıldıktan sonra yumurta büyüklüğünde ya da daha büyük bir şişlik olursa hemen doktorunuza başvurmanız gerekmeketdir.
Anjiyo Sonrası
Anjiyo sonrası, artık gelişen teknoloji ve gelişen tıp sayesinde anjiyo işlemi çok kolay yapılabildiği bilinmektedir. Sabah anjiyo olan bir insanın akşam taburcu olduğu bilinmektedir. Bu yüzden anjiyo olmak isteyen bir insan ve anjiyo olması gereken biri korkmadan anjiyo olabilecektir. Hastanın sadece bir kaç hafta çok dikkatli olması gerekmektedir. Bunların başlıca olanları arasında, hastanın ilk birkaç hafta zorlayıcı hareket etmemeli ve ağır kaldırmaması gerekmektedir. Hastanın yaklaşık olarak 2 hafta kadar araba kullanmaması ve ayakta herhangi bir işlem görmemesi ve oturmaması tavsiye edilmektedir. Yaklaşık olarak hastanın günde iki buçuk, üç llitre kadar sıvı tüketmesi ve katı yiyeceklerden ayrıca yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir. Hastanın yeme alışkanlığını değiştirmesi gerekmektedir. Hasta sigara kullanıyorsa, sigarayı bırakması ve alkolden uzak durması uzman olan hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.
]]>
Anjiyo Ne Kadar Sürer https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-ne-kadar-surer.html Thu, 29 Nov 2018 02:28:32 +0000 Anjiyo Ne Kadar Sürer: Anjiyo,arteriografi veya anjiyografi özellikle toplardamar, atardamar ve kalbin içini (lümen ) görüntüleyen medikal bir görüntüleme tekniğidir. Damar- kalp hastalığı bulunan birinin kasıktaki Anjiyo Ne Kadar Sürer: Anjiyo,arteriografi veya anjiyografi özellikle toplardamar, atardamar ve kalbin içini (lümen ) görüntüleyen medikal bir görüntüleme tekniğidir. Damar- kalp hastalığı bulunan birinin kasıktaki damarlarından çok ince ve özel tellerle girilip kalp damarlarına radyoopak maddesi verilerek, damar tıkanıklarının ve problemlerinin teşhis edilmesine yarayan tıbbi bir işleme verilen addır. Yunanca angeion ''damar'' ve graphein ''yazmak- kaydetmek'' anlamlarına gelmektedir. Kan damarları filmi veya görüntüsü anjiyogram ya da anjiyograf olarak isimlendirilir.

Teknik ilk olarak 1927yılında Portekiz bilim adamı ve nürolojist Egas Moniz tarafından Lizbon Üniversitesi'nde X-ray serebral anjiyografisinde çeşitli sinirsel kaynaklı örneğin arter hastalıkları, arteriovenöz malformasyonlar, tümör gibi hastalıkların teşhisinde kullanılmıştır.   

 • Anjiyografi; damarların içine saydam olmayan bir madde verildikten sonra elde edilen radyografi.  
 • Koroner Anjiyografi, özel kamera yardımı ile kalbinizin atar damarlarının röntgen film çekimi ile incelenmesine denir.
 • Ct Anjiyo, multidedectör tomografi cihazı ile vücudun istenilen bölgesindeki damarların görüntülenmesi işlemidir.

Anjiyo yapılmasına neden olan sebepler, damar sistemindeki daralmalar ve tıkanmalar nedeni ile, damar sisteminin beslediği organlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için, damar sistemindeki yapısal bozukluk ve fistül gibi oluşum durumlarında yapılmaktadır.  

Anjiyografi işlemi nasıl yapılmakta dersek, kasık atardamarımızdan yerleştirilen tüpler (katater) vasıtasıyla, daha ince ve içi boş plastik yapıdaki teller kullanılarak kalp damarlarınızın ağız kısmına kadar ilerlenir ve boyalı madde verilerek damarların yapısı görüntülenir. Böylelikle sol koroner damar önce, sağ koroner damarsa hemen sonra filme alınır, gerekli böyle görülen hallerde, bypasslı hastalar gibi göğüsten ve bacaktan alınan damarlar opak maddeyle yıkanarak ayrı ayrı filmi çekilebilir. Anjiyografik işlemler, kol ve bacak damarlarının, karın içi organ damarlarının, beyin damarlarının, akciğer damarlarının ve kalp damarlarının görüntülenmesidir.  

Anjiyo Ne Kadar Sürer

Anjiyografi işlemi ne kadar sürer; Her bir kateter için gereken süre değişiktir. Hastaların hastalık çeşitlerine göre değişen bu süre hasta ile ilgili kişisel faktörlere, doktorun hasta üzerinde ne aradığına ve başka diğer faktörlere bağlıdır. Böylelikle özel durum arz etmeyen vakalarda yaklaşık olarak 10 dakikalık bir sürede tamamlanabilmektedir. Ancak katater laboratuvarlarında geçirdiğimiz toplam süre, anjiyografi öncesi sizden önce işlem uygulanacak hastaları bekleyeceğiniz süre ve sonrasında kasık damarınızın kanamasının durmasına bağlıdır.  Anjiyo artık eskisi kadar korkulan ve risk olmaktan çıkan daha günlük, sık uygulanan ve bir o kadar da basitleştirilmiş bu işlem. Eskiden anjiyodan korkulurken fakat günümüzde de kan vermek kadar basit bir işleme indirgendi. Kasık bölgesinden girilen bir tüple kalbe ya da anjiyo yapılması istenen bölgeye ulaşılır. Opak maddeyle darlıklar gözlenebilmekte ve hatta anında işlem bile yapılabilmektedir. Kanama riski açısından işlemden sonra 4 ya da 6 saat bir istirahat etmek ve bu esnada bir miktar acı duyulabilir, kasık bölgesine sıkı bir biçimde basılması gerekmektedir. opak maddenin vücuttan atılması için bol su içmek gerekmektedir. Katater uygulanan bölgede hassasiyet ve rahatsızlık hissi duyabilirsiniz.

]]>
Anjiyo Ameliyatı https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 03:49:31 +0000 Anjiyo ameliyatı, tıptaki ismiyle koroner anjiyografi, kalp ve damar hastalıklarında kullanılan bir tanı koyma yöntemi olmakla birlikte bir tedavi yöntemi değildir. Anjiyo ameliyatı ile ilgili yaygın olarak bilinen yanlış b Anjiyo ameliyatı, tıptaki ismiyle koroner anjiyografi, kalp ve damar hastalıklarında kullanılan bir tanı koyma yöntemi olmakla birlikte bir tedavi yöntemi değildir. Anjiyo ameliyatı ile ilgili yaygın olarak bilinen yanlış bir bilgi ise kalp hastalığının tedavisi için uygulanan tıbbi bir operasyon olduğu yönündeki bilgidir. Anjiyo sadece kalp ve damar hastalığına sebep olan nedenleri teşhis edebilmek için uygulanır, tedavi amacıyla değil. 

Anjiyo, her zaman öncelikli olarak kalp krizi riskini teşhis edebilmek amacıyla uygulanmakla birlikte genel olarak kalp ve damar hastalıklarını akla getiren nedenler doğrultusunda durumu netleştirebilmek adına gerçekleştirilir. Kalp hastalığı ve damar tıkanıklıklarını düşündüren göğüs ağrılarında, daha önce kalp krizi geçirenlerde, kalp yetmezliği durumlarında ve ritm bozukluklarında anjiyo uygulanabilmektedir.

Anjiyo ameliyatının yapılışı

Anjiyo olmadan önce doktorun söylediklerine uyulmalı, aksi belirtilmediği sürece operasyondan önce yemek yenmemeli, alınması gereken ilaçlar varsa sadece suyla alınmalı ve uygulamanın daha sağlıklı olabilmesi adına kasık bölgesi tıraş edilmelidir. Sanılanın aksine uygulama süresince kişinin bilinci açık kalabilir, bilinç kaybına sebep olabilecek herhangi bir uygulamaya gerek olmadığı gibi ölüm riski de oldukça düşüktür. 

Anjiyo Ameliyatı
Anjiyo ameliyatı, genellikle sağ kasıktaki atar damardan ya da nadir olarak koldan ortalama 2 mm kalınlığındaki plastik kalıpların sokularak ilerletilmesi ve bu kalıplardan içeriye verilen özel bir sıvı sayesinde kalp ve damarların röntgende görünür olması ile gerçekleştirilir. Böylece kişinin şikayet ettiği durumun ne olduğunun anlaşılabilmesi oldukça kolaylaşmış olur. Kişi yalnızca atar damara giriş esnasında hafif acı hissetmekle birlikte ilerleyen safhalarda herhangi bir acı hissetmez. Yaklaşık 20 dakika süren bu teşhis işleminin ardından plastik kalıplar tekrar çıkarılır. Kanama olmaması için çıkış noktasına 4-5 saat boyunca ağırlık uygulanmasında fayda vardır. En az 24 saat boyunca bu bölgeyi zorlayacak hareketlerde bulunmamak gerekir. Oluşmuş bir morluk ya da sertlik varsa bunlar da birkaç hafta içerisinde iyileşmelidir. Beklenmedik durumlarda tekrar doktora danışılması yararlı olacaktır.
]]>
Anjiyo Nasıl Yapılır https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-nasil-yapilir.html Fri, 30 Nov 2018 00:44:24 +0000 Anjiyo Nasıl Yapılır, anjiyo görüntüleme işleminin el bileği ya da kasık damarından girilerek gerçekleşebilir. Her ikisinde de hazırlık işlemlerinin aynı şekilde gerçekleştiğini görebiliyoruz. Bu işlemden önce Anjiyo Nasıl Yapılır, anjiyo görüntüleme işleminin el bileği ya da kasık damarından girilerek gerçekleşebilir. Her ikisinde de hazırlık işlemlerinin aynı şekilde gerçekleştiğini görebiliyoruz. Bu işlemden önce hastaların en az 3-4 saat boyunca aç kalması gerekmektedir. Ayrıca kişinin varsa kardiyak ilaçlarının da alınması gerekmektedir. 

Anjiyo işlemi sırasında genel anesteziye gerek duyulmadığından dolayı işlemin lokal anestezi ile gerçekleştiğini görebilmek mümkündür. Bu işlem öncesinde hastayı rahatlatabilmek amacı ile hafif sedatif ilaçların kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Hastanın bileği ya da kasığının uygun pozisyonda hazırlanması gerekir. Küçük dozdaki anestezik bir maddeyle iğnenin giriş yerinin uyuşturulması gerekmektedir. Daha sonra küçük bir iğneyle hastanın atardamarından giriş yapılır.

Bu işlem için özel olarak üretilmiş olan kısa bir borucuk damarın içerisine yerleştirilir. Daha sonra kateterler yardımı ile hastanın kalp içinde sağ ve sol koroner damarların görüntülenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında kataterlerin içerisinden opak maddenin de verilmesi sayesinde damarların görünür hale gelmesi mümkün olur. Bu işlemin koldan gerçekleştirilmesi durumunda bu amaçla üretilmiş olan kateterle anjiyografi işleminin kısa sürede tamamlanması söz konusu olabilmektedir. 

Kasıktan gerçekleştirilmekte olan anjiyografi işleminin ise üç adet kataterle gerçekleştirilmesi gerekir. Bu işlemin 5-10 dakika sürdüğü biliniyor. Anjiyo işleminin ardından bilekten gerçekleştirilen işlemlerde kullanılan kısa borucuğun (sheath) çekilmesi gerekir. İşlemden sonra hastanın birkaç dakika gözetim altında tutulması gerekir. Sonrasında bir sorun çıkmayan hastaların taburcu edilmesi mümkün olur.

Anjiyo Sırasında Kişi Ağrı Çeker Mi

Genelde bu işlemlerde lokal anestezi altında olduklarından ve kişiye işlem öncesi sakinleştirici bir ilaç verildiğinden dolayı çoğu kişinin işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmediğini söyleyebiliriz. Bazı hastalar ise canlarının hafif acıdığını ifade edebilmektedir. Lokal anestezi sırasında iğne yapıldığından bu iğnenin batma acısı dışında genellikle herhangi bir acı çekilmediğini görmek mümkündür. 

Anjiyo Nasıl Yapılır
İşlem sırasında damarın net şekilde görüntülenmesi için kullanılan opak madde verilirken de kişinin herhangi bir ağrı hissetmesi söz konusu olmayacaktır. Ancak bazı kişilerde sıcak basması ve kızarma gibi hislerin oluştuğu görülebilir. Ancak bu his 20-30 saniye kadar sürmektedir. Boyalı maddelere karşı bir alerjiniz bulunuyorsa buna bağlı olarak kaşıntı ya da kızarıklık oluşabilir. Bunlar da işlem sırasında verilen ilaçlarla giderilebilmektedir.

Anjiyo Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir
 • İşlem yapıldıktan sonra 24 saat süreyle işlemin yapıldığı bölgenin zorlanmaması gerekir.
 • İşlem yerindeki bant en az 24 saat bekletilmeli ve bu süre içerisinde banyo yapılmamalıdır.
 • Bazen giriş yerinde kanın deri altına sızması ile morluk ve sertlikler gerçekleşebilir. Bunları önemsemek gerekmiyor. Tamamen geçmesi için bir hafta gerekebilir.
 • İşlem yerinde kanama, şiddetli ağrı, ani şişlik olması durumunda hastaneye gidilmesi gerekir.
]]>
Anjiyo Sonrası Morluk https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-sonrasi-morluk.html Fri, 30 Nov 2018 23:49:37 +0000 Anjiyo Sonrası Morluk,  anjiyo lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Kişinin ağrı eşiğine göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle yalnızca lokal anestezi yapılırken uygulanan iğne acısından fazla bir ağ Anjiyo Sonrası Morluk,  anjiyo lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Kişinin ağrı eşiğine göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle yalnızca lokal anestezi yapılırken uygulanan iğne acısından fazla bir ağrı hissedilmez.  Anjiyo sırasında kullanılan ilaç nadiren alerji yapabilir. Birde bazı hastalarda böbrek yetmezliği yapabilir. 

Anjiyonun Koldan Mı, Kasıktan Mı Yapılması Daha Sağlıklı Olur

Anjiyo uygulanan kişinin fiziksel özellikleri dikkate alınmalıdır. Eğer hastanın karın ve bacak damarlarında bir tıkanıklık varsa, özellikle  fazla kilolu olan kişilerde kasık ve karın bölgesinden anjiyo olması daha sağlıklıdır. Bunun yanı sıra el bileği ince olan ve dolayısıyla el bileği damarı ince olan örneğin çelimsiz ve zayıf  bayanlarda kasık damarından anjiyo uygulamak hem hasta hem de uygulayan hekim için daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Anjiyo Yapıldığında Hasta Nasıl Hisseder

Anjiyo genelde lokal anestezi altında yapılır. Lokal anestezi ilaç iğneyle yapılırken hissedilen hafif bir yanma hissi dışında ekstra bir ağrı hissedilmez. Ritm bozukluklarına bağlı çarpıntı hissi olabilir. Verilen maddeye bağlı olarak nadiren mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bu yüzden  planlı anjiyonun 6 saatlik açlık sonrası yapılması istenir. Anjiyo sırasında kalp boşluğu içine verilen 20-30 cc opak madde çoğunlukla göğüste ve yüzde geçici (yaklaşık olarak 20-30 sn süren) yanma hissi yapabilir.

Anjiyo Sonrası Morluk

Anjiyo Sonrası:

Anjiyodan sonra hastalar takip için yataklarına alınır. 10-15 dakikalık baskı yapılarak kasığındaki konül çıkarılır. Kanamanın durduğu gözlemlenirse sıkı bir bandaj ile kapatılır, bandajın üzerine 3–4 kg. ağırlığında bir kum torbası yaklaşık olarak 6 saat süreyle konur. Daha sonra bu torba kaldırılır, önceki bandaj küçük bir bandaj ile değiştirilir. Hastanın 4 saat içinde 1.5-2 litre su içmesi sağlanır.  Aralıklı olarak kasık bölgesi, idrar miktarı ve  EKG kontrolü yapılır. Bu süre içinde hastanın kol veya bacağını mümkün olduğu kadar hareketsiz tutması gerekmektedir. Birkaç saat sonra hastalar taburcu edilirler. Hasta toplam 6-8 saat kontrol altında gözlemlenir. EKG çekilir ve doktor kontrolü sonrasında ayağa kaldırılıp yürümesi sağlanır. Bu aşamada da sorun olmadığı anlaşılırsa evine gönderilip birkaç günlük istirahat etmesi söylenir. Hasta evde işlemden 24 saat geçtikten sonra bandajları çıkarıp duş alabilir, Kasık bölgesinde küçük çapta morluklar görülebilir, özellikle şişman kişilerde bu daha çok gelişebilir ve bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir. Kasık bölgesinde şişlik oluşursa, bacakta soğukluk ve ağrı gelişmesi yaşanırsa, iğne giriş yerinde akıntı ve kanama olması durumunda hasta mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

]]>
Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo.html Sat, 01 Dec 2018 08:47:30 +0000 Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi ve bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlar. Anjiyo uygulaması kas Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi ve bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlar. Anjiyo uygulaması kasıktan, el bileğinden ve kol bölgesinden olan atardamar girişinden yapılabilir. Bununla kalpte, beyinde, gözlerde ve bacaklara meydana gelmiş olan sorunlar teşhis edilebilir.

Anjiyo nasıl uygulanır

Anjiyo işlemi için hastalara öncesinde bazı hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra, hasta anjiyo yapılacak odaya alınır. Hastanın hangi bölgesinden işlem yapılacaksa, bu alan dezenfekte edilir. Bu alanın dışındaki bölgeler steril örtüler kullanılarak kapatılır. Bu durumda hastada sadece anjiyonun yapılacağı alanla, baş bölgesi açıkta kalmış olur. Anjiyo lokal anestezi altında uygulanır. Gerekirse anjiyo öncesinde hastanın rahatlaması için sedatif ilaçlar kullanılması gerekebilir. Kasık, bilek ya da kol bölgesine yani anjiyonun yapılacağı yere uygun ince tüplerden takılır. Tüpün içinden ondan daha ince olan bir tüp sokularak, vücutta hangi bölge incelenecekse oraya kadar tüp ilerletilir. Vücuttaki tüm damarlar birbiriyle bağlantılı olduğundan, hiç zorlanmadan damarlar aracılığıyla istenen bölgeye ulaşılır. Bu esnada yapılan işlemin hepsi dışarıdan monitörden izlenir. Böylece kalpte bulunan koroner damarların çıkışına kadar gidilir. Bu aşamada vücuda ilaçlı bir sıvı enjekte edilir. Bununla damarların resimleri çekilir. Böylece damarlardaki tıkanıklıklar ve diğer sorunlar rahatlıkla belirlenir.

Anjiyo sırasında yapılan işlemlerin süresi ortalama 10-15 dakika kadar sürer. Bu işlemin ardından anjiyo için girilen bölgeye baskı uygulanır ve kanama olmaması içi önlem alınır. Eğer anjiyo kasıktan yapıldıysa, hastanın en az 6 saat gözlem altında tutulması gerekir. Koldan ve bilekten yapılan anjiyoda ise, hastanın 1 saat kadar gözlem altında kalması yeterli olur. 

Anjiyonun riskleri var mı

Anjiyo uygulaması kolay bir işlem olsa da, bazı riskleri olabilir. Ancak faydalı etkileri gözetildiğinde, risklerin ne kadar önemsiz olduğu görülebilir. Kasıktan yapılan uygulamada işlem sonundaki baskının doğru yapılmaması halinde, dizlere kadar inen morarmalar meydana gelebilir. Eğer hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, bu kanama olması açısından risk taşıyacaktır. Anjiyo yapılan alanda kanama olması halinde, şişlik ve morarma oluşabilir. İşlem yapılırken atardamar girişinin zedelenmesi söz konusu olabilir. Bunun iyileştirilmesi için, hastaya başka bir cerrahi uygulama yapılması gerekebilir. Eğer hastanın böbrek yetmezliği varsa, hastalığı daha fazla ilerleyebilir. Fakat gerçekten kişiye anjiyo yapılması gerekiyorsa, bu riskler dikkate alınmadan hemen anjiyo uygulanmalıdır.

Yapılan anjiyoyla damarlarda meydana gelmiş tıkanıklıklar, yapısal bozukluklar, daralan bölgeler ve organlarda meydana gelmiş hasarlar kolayca belirlenebilir. Bununla bacaklarda ve kollarda olan damarlar, beyinde bulunan damarlar, akciğere bağlanan damarlar, kalpteki damarlar, karındaki organlara bağlı olan damarlar rahatlıkla görüntülenebilir. Sağlığınız her şeyden önemlidir. Bu nedenle bedeninizin sinyallerini takip etmelisiniz. Zamanında gereken tetkiklerin yapılması ve önlem alınması gerekir. Anjiyo uygulaması da, çok önemli rahatsızlıkları belirlemeye yarayan önemli bir tetkiktir.
Anjiyo

Anjiyo tetkik mi yoksa tedavi yolu mu

Hastalarda koroner arter hastalığının olup olmadığı hakkında en güvenli yöntem anjiyo uygulamasıdır. Damar sertliğinin etkisiyle koroner arterlerde hangi bölgede daralma ya da tıkanma olduğu anjiyo yapılarak belirlenebilir. Eğer daralma ve tıkanma belirlenirse, bu sorunun ameliyatla ya da stentle tedavi edilme kararı verilebilir

Anjiyo türleri

Anjiyo 3 farklı türde yapılabilir. Bunlar;

 • Kontrastlı MR anjiyografi
 • Çok kesitli BT ( Bilgi]]> Koroner Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/koroner-anjiyo.html Sun, 02 Dec 2018 03:45:48 +0000 Koroner anjio, koroner anjio çok uzun yıllar boyunca kasık bölgesinden uygulanmaktaydı. Ancak kasık bölgesinden uygulanan koroner anjio baz sıkıntılara yol açtığı ve hastanın uzun süre hastanede kalmasına neden ol Koroner anjio, koroner anjio çok uzun yıllar boyunca kasık bölgesinden uygulanmaktaydı. Ancak kasık bölgesinden uygulanan koroner anjio baz sıkıntılara yol açtığı ve hastanın uzun süre hastanede kalmasına neden olduğu için anjio için başka giriş yerleri aranmaya başlanmıştır. Bu arayışlar sonucunda el bileğinden redial arter adlı bir atardamarın anjio için daha güvenilir olduğu tespit edilmiştir. El bileğindeki damarda kanama, baloncuk ve enfeksiyon oluşma ihtimali hiç bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu damarın yakın çevresinde sinir ya da hayati risk taşıyan bir yapı olmadığından anjio girişi çok daha rahat bir şekilde yapılır hale gelmiştir. Bu nedenle günümüzde el bileğinden yapılan anjio hem güvenilir hem de hasta için en konforlu yöntemdir.

  Kroner Anjiografi Nedir

  Kroner kalp ile alakalı anlamına gelen bir kelimedir. Anjio ise tıp dilinde damar anlamına gelmektedir. Grafi ise görüntüleme anlamını taşımaktadır. 3 kelime birleştirildiği zaman Kalp Damarları Görüntüsü olarak tamamlanır. Yani kroner anjiografi kalp damarlarının değişik açılardan görüntülenmesidir. Kroner anjio işleminde görüntü alabilmek için kalp damarına özel bir alet ile sıvı verilir. Aynı anda anjio cihazı ile damarların görüntüsü alınır. İşlem anında Radyasyon yayan X ışınları kullanılır. Ancak bu ışınların miktarı hasta için risk oluşturacak düzeyde değildir. Gebeler için anjio uygun bir işlem değildir.

  Kroner Anjiografi Nasıl Yapılır

  Kroner anjiografi öncesinde hasta ve yakınları işlem hakkında bilgilendirilmelidir. İşlemin nasıl yapılacağı, ne gibi sorunların oluşabileceği hastaya anlatılmalı hasta konu hakkında bilinçlendirilmelidir. Kroner anjio öncesi hastanın aç olması gerekir. Hasta anjio masasına alınarak anjionun giriş yerine göre hazırlanır. Anjio kasık bölgesinden yapılacaksa hastanın kasık bölgesi özel bir solüsyon ile temizlenir. Kasık bölgesi seçilerek seçilen bölgeye anestezi uygulanır. Anestezi ile uyuşan bölgeye özel bir iğne ile girilir. Bu işlem anında atardamara plastik bir kılıf yerleştirilerek işlem bu kılıf içinden sürdürülür. Kılıf aracılığı ile kalp damarına katater olarak adlandırılan plastik bir malzeme yönlendirilir ve bu malzeme ilk olarak sol kalp damarına yerleştirilir. Kataterin dışta kalan kısmından kalp damarına ilaç enjekte edilir. Bu ilaç sayesinde kalp damarı görüntülenir. Kalbin sol damarları görüntülendikten sonra aynı işlemler sağ damarlar için uygulanır. Bu sayede kroner anjio başarı ile tamamlanmış olur.

  Kroner Anjio Sonrası

  Kroner anjio işleminden sonra görüntüler bilgisayar yardımı ile detaylı bir şekilde incelenir. İnceleme anında genellikle 2 mm'den daha geniş olan damarlarda daralma olup olmadığına bakılır. Daralma %70 ve daha üzeri ise müdahale edilmesi gerekir. Uygulanacak işlem darlık olan damar sayısına ya da damarın bulunduğu yere göre farklılık gösterir.

  ]]>
  Anjiyo Riskleri https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-riskleri.html Mon, 03 Dec 2018 00:27:58 +0000 Anjio riskleri, diğer tüm tıbbi müdahalelerde de olduğu gibi anjio işleminin de bazı riskleri vardır. Ancak oluşabilecek riskler teknolojik donanımlar ve deneyimli hekimler tarafından en aza indirilmiştir. Ölüm, kalp Anjio riskleri, diğer tüm tıbbi müdahalelerde de olduğu gibi anjio işleminin de bazı riskleri vardır. Ancak oluşabilecek riskler teknolojik donanımlar ve deneyimli hekimler tarafından en aza indirilmiştir. Ölüm, kalp krizi ve felç gibi olasılıkların oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Anjio işleminin haricinde kalp damarlarında oluşan ve tedavisi yapılmamış daralmalar sonucu oluşacak riskler anjio işlemi nedeni ile oluşabilecek risklerden daha fazladır.

  Anjio için hastanın hastaneye yatırılması gerekmektedir. Yatış sonrası hastada gerekli tetkikler ve incelemeler yapılarak, hastanın anjio için uygunluğu saptanacaktır. Eğer hasta anjio için uygunsa işlemi onaylatmak için hastaya bir form imzalatılır. Ardından hasta koroner anjiyografi laboratuvarına alınır.

  Hasta anjio öncesi doktor aksini önermemişse a olmalıdır. Kullanılan ilaçlar varsa ise yalnızca su ile alınmalıdır. Anjio işleminde kalp damarlarına ulaşmak için genellikle sağ kasık atardamarı kullanılır. Kullanılacak kasık tarafı lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından damara özel bir kılıf yerleştirilir ve tüm işlem bu kılıf içinde gerçekleştirilir. Kılıf yerleştirilirken hasta hafif bir ağrı hissedebilir. Ardından kılıf aracılığı ile kalp damarlarının ağız kısmına katater adlı bir alet yerleştirilir. Bu alet sayesinde damarlar görüntülenir. Damar görüntülendikten sonra damarlara özel bir sıvı verilir. Bu sayede damarlar her açıdan kolaylıkla görüntülenir. Bu işlem yaklaşık 20 dakika içinde tamamlanır.

  Anjiyo Riskleri

   İşlemin ardından kasığa yerleştirilen katater alınır. Bazı durumlarda katateri almak için bir süre beklenebilir. Katater alındıktan sonra kanama olmaması için kasığa sıkıca bastırılır ve bu anda hasta biraz acı hissedilebilir. Kanama riski ortadan kalktıktan sonra yeni bir kanama olasılığını önlemek için bölgeye kum torbaları yerleştirilerek hasta bir süre sırt üstü yatırılır. Kataterin uygulandığı alanda hasta hafif bir ağrı ve hassasiyet hissedebilir. Anjio işleminin tüm bu olasılıklardan başka her hangi bir riski yoktur.

  ]]>
  Sanal Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/sanal-anjiyo.html Mon, 03 Dec 2018 10:24:10 +0000 Sanal anjiyo, kasıktan atardamara girilmeden, damardan koroner damarlara giden katater kullanılmadan gerçekleştirilen ağrısız ve son derece uygun bir yöntemdir. Kalp ve damar hastalıklarının hızla artması nedeniyle, b Sanal anjiyo, kasıktan atardamara girilmeden, damardan koroner damarlara giden katater kullanılmadan gerçekleştirilen ağrısız ve son derece uygun bir yöntemdir. Kalp ve damar hastalıklarının hızla artması nedeniyle, bu alanda erken teşhis giderek daha önemli bir hale gelmiştir. Compüterize tomografi ( CT ) sayesinde gerçekleştirilen koroner anjiyografi, teknolojinin sağladığı kolaylıklardan biri olarak insanlığın hizmetindedir. Sürekli yeni gelişmelerin yaşandığı tıp alanında, CT en önemli gelişmeler arasında yer almaktadır. Son derece güvenli olan tetkik hazırlıklarla birlikte en fazla 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Anjiyo koroner arter hastalıklarının teşhisinde altın standart olarak tanımlanmaktadır. Fakat bu konuda elde edilen bilimsel verilere göre, girişimsel anjiyografi uygulanmış hastalarda % 20-25 oranında koroner arterlerde anormallik tespit edilmemiştir. Bu verilere göre hastaların % 70 oranında girişimsel tedaviye ihtiyacı olmadığını belirlemiştir. Bu sonuçlar girişimsel anjiyonun bazen hastalara gereksiz yere uygulandığının bir kanıtı olabilir. Günümüzde uygulanan klasik anjiyo ve sanal anjiyo karşılaştırmasını yapan bilimsel araştırmalarda bulunmaktadır. Alınan sonuçlar oldukça uyumludur.

  Sanal anjiyo sonuçlarının doğruluk oranı

  Sanal anjiyo koroner damarlardan verilen kontrast maddenin damarlardaki akışını tomografik olarak görüntülenmesiyle gerçekleştirilir. Bunun herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi, kısa sürede acısız olarak tamamlanır. Bunun sonucunda güvenilir sonuçlar alınabilir. Özellikle son yıllarda daha fazla rağbet görmeye başlayan bu yöntemle, yüksek kaliteli görüntüler alınmaktadır. Diğer görüntüleme tetkikleri gibi bunun da gerektiği zaman kullanılması gerekir. Klasik anjiyo mükemmel görüntüleme olanağı sunsa da, sanal anjiyo kullanımı hızla artmaktadır. Yeni geliştirilen cihazlarla yapılan sanal anjiyoda hastaların % 90-98 inde kabul gören görüntüler elde edilmektedir. Bu yöntemin miyokard sintigrafi ve efor testiyle kıyaslanması halinde, daha başarılı olduğu söylenebilir.

  Sanal Anjiyo

  Sanal anjiyo ve klasik anjiyo arasındaki farklar

  Sanal anjiyo kansız anjiyo, 10 saniyede anjiyo gibi isimlerle anılmaktadır. Bununla koroner damarlardaki tıkanıklık ve damar sertliği gibi veriler başarılı şekilde alınmaktadır. Kısa sürede ve damara bile girmeden vücutta tüm damarların görüntülenmesi mümkün olmaktadır. Yöntemin % 100 e yakın bir güvenilirliği bulunmaktadır.

  Sanal anjiyo aynı zamanda konforlu ve hızlı bir tanı yapma olanağı sağlamaktadır. Kol damarından verilen kontrast maddeyle, koroner damarlar içindeki akış tomografik olarak görüntülenmektedir. Ancak sanal anjiyo damarlardaki darlığı belirlemesine rağmen, darlık derecesiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermez. Böyle bir şüphe olduğunda, hastaya klasik anjiyo yapılması gerekir.

  Klasik anjiyo kasık ve koldan atardamarlara yerleştirilen kataterle uygulanan kontrast maddeyle damarların görüntülenmesini sağlar. Bununla koroner hastalıkların tanısı % 100 oranında yapılır. Bu işlem hazırlıklar dahil yaklaşık yarım saatle bir saat arasında sürer. Hastalar en az 24 saat gözlem altında tutulur. Bu süre sanal anjiyoda 10 saniyede tamamlanır. Eğer koroner arterlerde sorun belirlenmemişse, klasik anjiyo gibi güvenilir tanı olanağı sağlar. Her iki yöntemde kullanılan kontrast madde birbirine benzese de, hastanın aldığı radyasyon oranı sanal anjiyo uygulamasında daha düşüktür. 

  Sanal anjiyo riskli midir

  Sanal anjiyo işleminin tıbbi açıdan çok düşük oranda riski olabilir. Bu işlemde kullanılan kontrast madde nedeniyle oluşabilen alerjik reaksiyonu kapsar. Alerjik yapıda olan kişiler bunu uygulamadan önce doktora bildirmelidir. Bu maddenin içindeki radyasyon oranı oldukça azdır. Bu oran insan sağlığına zarar vermeyecek düzeydedir. Damardan giriş yapılmadığından, klasik anjiyoda olduğu gibi damar hasarı riski oluşmaz. Bu yü]]> Koldan Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/koldan-anjiyo.html Mon, 03 Dec 2018 11:29:29 +0000 Koldan anjiyo, anjiyo vücuttaki herhangi bir damar sisteminin görüntülenmesi, damarda olan kan akımının izlenmesi ve damarlardaki darlığın, tıkanıklığın belirlenmesi için yapılan bir uygulamadır. Vücuttaki damar Koldan anjiyo, anjiyo vücuttaki herhangi bir damar sisteminin görüntülenmesi, damarda olan kan akımının izlenmesi ve damarlardaki darlığın, tıkanıklığın belirlenmesi için yapılan bir uygulamadır. Vücuttaki damarların hepsi için anjiyo uygulanabilir. Beyin damarlarında, gözlerde, kalp ve bacaklarda yapılan anjiyo oldukça yaygındır. Kalp damarları için yapılan koroner anjiyografi olarak tanımlanır. Bu işlemin yapılması sırasında genellikle sağ kasık atardamarı tercih edilir. Fakat bilekten ya da dirsek bölgesinden kol atardamarından yapılan anjiyo giderek daha fazla uygulama olanağı bulmaktadır. 

  Anjiyo uygulaması yaklaşık hazırlıkların dışında 10-15 dakikada tamamlanır. İşlemin sonunda atardamara yerleştirilmiş olan tüp çekilir. Bölgede kanama olmaması açısından bir süre baskı uygulanır. Kanama durduktan sonra, buraya pansuman yapılır. Koldan yapılan anjiyoda hasta 1-2 saat süren gözlem sonrası taburcu edilebilir. Bölgeye yapılan baskının iyi uygulanmaması nedeniyle kanama, morarma, şişlik ve ağrı oluşabilir. Cilt altındaki dokuda kana birikimi olursa ya da damar girişinde zedelenme durumu varsa, hastanın lokal ameliyat edilmesi gerekebilir.

  Koldan Anjiyo

  Koldan anjiyo neden ve nasıl yapılmaktadır

  Anjiyo kasıktan yapıldığında, işlemden sonra damardaki kılıf çekildiğinde bölgeye 10-15 dakika elle, daha sonra kum torbasıyla birlikte basınç uygulanmakta ve hastanın en az 6 saat yatak istirahati yapması gerekmektedir. Bu hastalarda kanamanın olmaması açısından yapılan baskı bazen kilolu kişilerde damar sıkışmasına neden olarak, bölgede ağrıya, kanamaya, sertliğe, morarmaya yol açabilir. Bu nedenlerle hastanın anjiyo sonrası daha erken taburcu edilmesi, kilolu hastalarda yukarıdaki olumsuzlukların oluşmaması açısından ön koldan anjiyo yapılması uygun görülür.

  Ön koldan yapılan anjiyo için aranan koşul, hastanın ön kolundaki her iki atardamarının aktif olarak işlev görmesidir. Bu olmadığı takdirde koldan anjiyo yapmak sakıncalı olur. Kasık atardamarında yapıldığı gibi, koldan el bileği ve yukarıdaki alandan atardamar noktası uyuşturulmakta, atardamara sokulan tüp, buradan kalbe doğru ilerletilmektedir.

  Koldan anjiyo kasıktan yapılan anjiyoya göre avantajlı mıdır

  Anjiyo yapılan hastaların daha erken taburcu olmasını sağlayan koldan anjiyo yöntemi, bu açıdan avantajlı olsa da, uygulamayı yapan operatör açısından kasıktan yapılan anjiyo kadar hızlı ve kolay yapılmaz. Koldan anjiyoda her katater kullanılamamakta, kataterler gereken pozisyonda ayarlanarak sabitlenme zorluğu çekilmekte ve bu nedenle birkaç defa deneme yapma gerekliliği doğmaktadır. Bu nedenle anjiyo süresi uzamakta ve hastalar doğal olarak daha fazla radyasyona maruz kalmaktadır. Bu açıdan koldan anjiyonun bazı dezavantajları vardır. 

  ]]>
  Anjiyo Nedir https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 04:30:30 +0000 Anjiyo nedir diye baktığımız zaman genelde bu işlemin bir rahatsızlığı tedavi edici bir işlem olduğu akıllara gelmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir inanıştır. Çünkü anjiyo, damar sertliği hastalığının belirtileri o Anjiyo nedir diye baktığımız zaman genelde bu işlemin bir rahatsızlığı tedavi edici bir işlem olduğu akıllara gelmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir inanıştır. Çünkü anjiyo, damar sertliği hastalığının belirtileri ortaya çıktığı zaman veya kalp krizi gibi damar tıkanıklığına bağlı durumlarda uygulanmakta olan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlem sonrasında rahatsızlığın nasıl tedavi edilmesi gerektiğine bakılmaktadır. Bu bakımdan anjiyoyu bir tedavi yöntemi olarak değil bir tetkik yöntemi olarak görmek çok daha doğru bir tanımlama olacaktır.  Anjiyo Hangi Durumlarda Yapılır

  Damarın görüntülenmesi ve buna bağlı olarak nasıl bir tedavi yönteminin belirleneceği anlamına gelmekte olan anjiyonun her zaman değil sadece belli durumlarda yapıldığını görebiliyoruz. Özellikle hastada şiddetli göğüs ağrısının bulunması, kalp krizi geçirmiş olması ya da girişimsel olmayan testlerde hastada koroner darlık belirtilerinin bulunması durumunda koroner anjiyo yapılması söz konusu olmaktadır. Bu rahatsızlıkların yanı sıra;


  • Efor testi pozitif sonuçlanan hastalarda
  • EKO çekimlerinde kalp kasılması sorunu bulunan hastalarda
  • Talyum testi sırasında koroner arter hastalığı şüphesi teşhis edilen hastalarda
  • Bilgisayarlı anjiyosu şüpheli olan hastalarda
  • Kapak hastalığı bulunan hastalarda
  • Önemli bir ameliyat geçirmesi gereken 40 yaşın üstündeki hastalarda
  • Bypass olan kişilerde ameliyatın 5 yıl sonrasında kontrol amaçlı olarak
  • Kalp dışından önemli bir ameliyat geçirmesi gereken şeker hastalarında
  • Daha önce stent takılmış olan kişilerde ameliyattan 6 ay sonra kontrol için yapılması gerekir.
  Anjiyo NedirAnjiyo İşlemi Hangi Aşamalarda Gerçekleştirilir

  İlk olarak hastanın kasık bölgesinin temizliği (tıraşı) yapılır. Kateter masasına yatırılan hastanın üstü örtülür. Kasık bölgesinde ya da kolunda giriş yeri açılacak olan yerine uyuşturma işlemi uygulanır. Bunun sonrasında hastanın atardamarına bir kanül yerleştirilmektedir. Ucu kıvrımlı olan kataterle sol karıncığa girilerek basınç alınır ve iyotlu madde verilerek bölgenin video filmi çekilir. 

  Bu işlemden sonra sol koroner kateterinin sol koroner girişine yerleştirilmesi işlemi yapılarak kontrast madde verilir ve farklı açılardan olacak şekilde 4 ya da 5 poz sol koroner video filmi çekilir Daha sonra sağ koroner katateri ve sağ koroner arterinin videosu da aynı şekilde çekilerek damardan kanülün çekilmesi, damar üstüne baskı uygulanması ve sıkı bandaj yapılması işlemleri gerçekleştirilir.

  Genel olarak bu işlemlerin hazırlık kısmının 5 dakika, işlem kısmının 5-10 dakika sürdüğü görülmektedir. Ayrıca girilen damara baskı uygulanması işleminin de 10-15 dakika sürdüğü görülmektedir. Ancak kanül çekilirken giriş yerine dikiş ya da kapama aygıtı konulmuş ise baskı uygulanmasının gerekmediği görülmektedir.
  ]]>
  Tomografik Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/tomografik-anjiyo.html Wed, 05 Dec 2018 00:03:22 +0000 Tomografik anjiyo, BT yada bilgisayarlı tomografik anjiyo, bilgisayarlı tomografiyle damar içi görüntüleme yöntemi anjiyografinin birleştirilerek, vücuttaki damarların durumu hakkında bilgi veren bir yöntemdir. Klasik Tomografik anjiyo, BT yada bilgisayarlı tomografik anjiyo, bilgisayarlı tomografiyle damar içi görüntüleme yöntemi anjiyografinin birleştirilerek, vücuttaki damarların durumu hakkında bilgi veren bir yöntemdir. Klasik bilgisayarlı tomografi sırasında vücuttan kesitsel olarak görüntüler alınmaktadır. Bu görüntülerde dokular ve organlar kesitler halinde olur. Görüntülerde damarlar küçük olarak görülür. Bunlar birleştirilerek, 3 boyutlu görüntülere dönüştürülür. Burada atardamar görüntülenecekse, kontrast madde verilerek, bu akış takip edilir ve bu dilimler birleştirilince damarları ve dokuları içeren 3 boyutlu film yani anjiyografiye ulaşılır. Bu toplardamar için yapıldığında BT venografi adını alır. 

  Tomografik anjiyo sırasında ilaç koldan toplardamardan verilirken, kontrast maddenin atardamar sistemine karışmasıyla atardamar filmi yani BT anjiyografi elde edilir. Klasik anjiyoda film çekilmesi için atardamara katater yerleştirilir. Bu nedenle tomografik anjiyo katater yerleştirilmediğinden, daha rahat yapılır. Bu tetkik damarlarda tıkanma ve daralma olduğunda, anevrizmada, derin ven trombozu rahatsızlığında, pulmoner emboli ve damar hastalıkları tanısında kullanıl

  maktadır. Tomografik anjiyo damarların durumunu  MR ve ultrason tetkikine göre daha detaylı değerlendirir. Katater yerleştirmesi gerekmediğinden, günümüzde çoğu hastada klasik anjiyoya göre daha fazla tercih edilen bir tetkiktir. Hastaya daha az rahatsızlık verdiğinden, bu tetkik tarama testi olarak ta kullanılır.

  Tomografik anjiyo hazırlığı

  Hastanın çekimden 4 saat önceden aç olması gerekir. Fakat bu sırada hastanın kullandığı ilaçları almasının sakıncası yoktur. İncelemede giysi ve takılar çıkarılır. Hastanın kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve guatr hastalığı hakkında doktora bilgi vermesi gerekir. Ayrıca gebelikte ve gebelik şüphesinde inceleme yapılmaz.

  Tomografik Anjiyo

  Tomografik anjiyo riskleri

  Bu tetkik röntgen ışınlarıyla yapıldığından, hastalar açısından radyasyon riski taşımaktadır. İncelemede kullanılan kontrast maddenin alerjik etkileri olabilir. Daha önceden bu alerjik tepkiyi herhangi bir incelemede yaşamış olanlara tomografik anjiyo yapılmamalıdır. Bu maddenin böbrekler kanalıyla atılması söz konusu olduğundan, böbrek hastalarına bu tetkik yapılacağında, doktora bilgi verilmelidir. Hastaya yapılacak kan tahlilleriyle böbreklerin durumu incelenerek bir karar alınmalıdır.

  Tomografik anjiyo hangi hastalarda çekilemez

  • Kontrast maddeye alerjisi olanlarda
  • Böbrek sorunlarının varlığında
  • İlerlemiş şeker hastalarında
  • Gebelikte ve gebeliğin şüphesinde
  • Fazla kilolu olanlar cihaza giremeyeceğinden tetkikin yapılamama riski olur
  • Genel sağlık durumu ve fonksiyonları kötü olanlarda tomografik anjiyo yapılamaz

  Tomografik anjiyo nasıl yapılır

  İncelemede hasta büyük bir tekerlek gibi cihazın içindeki masaya yatar. Hastanın kol atardamarından kontrast madde enjekte edilir. Bu enjeksiyon geçici yanma hissine ve mide bulantısına neden olabilir. Bazen hastaların 10-25 saniye kadar nefesini tutması gerekebilir. Hasta masanın üstünde cihaza girerek, vücuttan kesitsel görüntüler alınır. Bunlar bilgisayarda üç boyutlu görüntülere dönüştürülür. İnceleme süresi yaklaşık 20-60 dakika sürer. Tomografik anjiyo sonrası hastalar kısıtlamaya gerek kalmadan yaşamlarına devam eder. Fakat vücuda verilen kontrast maddenin vücuttan atılması için bol miktarda su içilmesi gerekir. Bu inceleme kalbi yeterli pompalama yapamayanlarda ya da damarlardaki kan akımı yetersiz olanlarda fazla güvenli sonuçlar vermeyebilir. 

  Tomografik anjiyo yan etkileri nelerdir

  Bu incelemenin en önemli yan etkisi vücuda verilen kontrast maddenin neden olabileceği alerjik reaksiyonlardır. Bunlar kısa sürede ortaya çıkar. Kızarıklık, kaşınma ve nadiren nefes alma ve yutma]]> Bilekten Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/bilekten-anjiyo.html Wed, 05 Dec 2018 18:18:48 +0000 Bilekten anjiyo, toplumda giderek yaygınlaşan kalp ve damar hastalıklarının tanısında önemli bir yere sahip olan anjiyonun el bileğinden yapılması hastalar açısından büyü kolaylık sağlamaktadır. Bu teknikle yap Bilekten anjiyo, toplumda giderek yaygınlaşan kalp ve damar hastalıklarının tanısında önemli bir yere sahip olan anjiyonun el bileğinden yapılması hastalar açısından büyü kolaylık sağlamaktadır. Bu teknikle yapılan anjiyo sonrası hastaların hastanede kalmasına gerek kalmaz. 5-10 dakika içinde gerçekleştirilen operasyondan sonra, hastalar işlerine bile geri dönebilir. Ayrıca bilekten anjiyo yapılması istenmeyen komplikasyonların önlenmesi açısından da faydalı olmaktadır. 

  Anjiyo yapılması konusunda bazı kriterler bulunmaktadır. Göğüs ağrısı olan, efor testi bozuk çıkan, ekokardiyografisinde sorun belirlenen hastalarda yapılan incelemeden sonra anjiyo kararı alınabilir. Hastaya anjiyo yöntemleri konusunda gereken bilgiler aktarılarak bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu şekilde anjiyonun kasıktan ya da bilekten olup olmayacağı hakkında bir karar alınır.

  Bilekten anjiyonun avantajları nelerdir

  Bilekte olan damar kasık damarına kıyasla cilt yüzeyine daha yakındır. Bu nedenle kilolu hastalarda bile bilekten damara daha kolay girilebilir. Damarın cilde yakınlığı ve arkasında bulunan kemik doku sayesinde işlemden sonra girilen deliğin kapanmasında daha kolay kompresyon uygulanmasını sağlamaktadır. Bu bölgede kanama daha iyi kontrol altında tutulabilir.

  Kasık damarından olan stent girişimlerinde yüksek dozda kan sulandırıcı ilaçların kullanılması yüzünden, işlemden sonra damara giriş için kılıf çekilemez. Bunun yapılması için 4-6 saat süre geçmelidir. Bu sürede hastanın yatakta yatarak, bacağını hareket ettirmemesi gerekir. Bu süreden sonra kılıf elle çekilir, 15-20 dakika kompresyon ve 4-6 saat kadar kum torbasıyla ağırlık uygulanarak kanamanın durdurulmasına çalışılır. Bu yüzden kasıktan yapılan anjiyoda hasta 6 saat, stent ve balon uygulamaları yapılan hastalarda ise 12 saat hastanın bacağını hareket ettirmeden düz yatması gerekir. Bu sürede ayağa kalkamadığı gibi, tuvalete de gidemez. 

  Bilekten Anjiyo

  Bilekten yapılan anjiyo sonrasında ise, damar girişindeki kılıf kan sulandırıcı ilaçlara rağmen hemen alınabilir. Daha sonra hastaya bilekliğe benzer bir materyal takılır. Bunun 2 saat kadar bilekte kalması gerekir. Hastaneden ayrılırken bileklik çıkarılarak, bileğe bandaj yapılır. Bandaj ertesi gün hasta tarafından çıkarılabilir. İşlem bittikten sonra hasta hemen ayağa kalkabilir, oturur, tuvalete gidebilir, elini bile kullanabilir. Hastalar 2,5-3 saat içinde taburcu olabilir.Hastalar isterlerse aynı gün işine geri dönebilir. Bu durum anjiyonun sonucuna göre belirlenir. Eğer tedavi gerektiren bir sorun belirlenmişse, farklı uygulamalar yapılabilir.

  Bilekten anjiyo nasıl yapılır

  Bu işlem için hastanın cilt altı uyuşturulmaktadır. Bunun için lokal anestezi yapılır. Çok küçük bir kesi yapıldığından, hastada ağrı olmuyor. Bilekten anjiyo 3 mm lik kesiden gerçekleştirilir. Bu kesiden girilen kataterle hastaya aynı kasıktan yapılan anjiyoda olduğu gibi, kontrast madde verilmekte ve damarların durumu incelenmektedir. 

  Bilekten anjiyonun komplikasyonları var mı

  Bilekten anjiyoda damara girişten meydana gelebilecek komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Önemli olan anjiyo sonrası giriş bölgesinin sıkıştırılmasıdır. Yani katater girişi için açılan 3 mm lik yerin kapatılmasıdır. Buradaki sıkıntılar, açılan kesi yerinin iyi kapanmaması nedeniyle oluşur. Kasıktan açılan damar büyüktür. Arka tarafında kemik doku, geride kas ve yağ dokuları olur. Burası özellikle kilolu olanlarda yağın etkisiyle daha kolay kapanır. Bilekten anjiyoda hastaya işlemden sonra takılan bileklik sayesinde kanama durdurulur. Böylece deliğin daha hızlı kapanması sağlanır.

  Bilekten anjiyo sonuçları ne zaman alınır

  Yapılan anjiyo işleminin sonuçları anında alınmaktadır. Bu sayede hastaya ne yapılması gerektiğine hemen karar verilebiliyor. Damar tıkanıklığı belirlenirse ve bunun kritik olduğuna kara]]> Göz Anjiyosu https://www.anjiyo.gen.tr/goz-anjiyosu.html Wed, 05 Dec 2018 18:38:59 +0000 Göz anjiyosu, anjiyografik olarak gözün görüntülenmesi şeker hastalığı, yüksek tansiyon, göz tümörleri, gece körüğü ve retina bozukluklarının tanısını yapmaya yardımcı olur. Göz anjiyosu gözün arkasınd Göz anjiyosu, anjiyografik olarak gözün görüntülenmesi şeker hastalığı, yüksek tansiyon, göz tümörleri, gece körüğü ve retina bozukluklarının tanısını yapmaya yardımcı olur. Göz anjiyosu gözün arkasında bulunan retina ve koroid denilen sinir tabakasını, bunun destek dokusunu incelemeye yarayan bir tekniktir. Hastalara kasıktan ya da el bileğinden yapılan girişle fluoresein denen ilaç enjekte edilerek uygulanır. İlaç damardan ilerleyerek kalbe, vücuda retina ve koroid damarlarına kadar gider. Bu sırada özel bir kamerayla görüntüleme yapılır. Turuncu renkli ilaç üstüne mavi ışık tutulursa yeşil renkli yansıma yapar. Bu nedenle ilerlediği damarlarda net bir görüntü verir, tıkanıklıkların ve daralmaların tespitine, sıvı kaçaklarının belirlenmesinde, kanlanma bozukluğu olan yerlerin tespitinde kolaylık sağlar.

  Bu şekilde göz sorunların tespit edilmesi halinde, uygulanan tedaviden daha kısa sürede sonuç alınabilir. Hastada optik sinir kanaması, serum sızıntısı gibi sorunların olması durumunda göz anjiyosu mutlaka yapılmalıdır. Şeker hastalarında  glikoz metabolizması bozulduğundan, gözle ilgili sorunlar daha fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle göz anjiyosu yapılarak mevcut sorunlar belirlenmeye çalışılır.

  Göz anjiyosu nasıl yapılır

  Göz anjiyosu gözde arka odada bulunan damarları özel boyayla boyayarak, gözle görünmeyen sorunların görülmesi, tanı konulması, tedaviye karar verilmesi ve tedavinin etkilerinin izlenmesi amacıyla kullanılır. İşlemin başında göz bebekleri damlayla büyütülür ve koldan ya da kasıktan atardamar aracılığıyla damarlara özel bir boya verilir. Bu uygulama günümüzde daha çok koldan yapılmaktadır. İlacın dolaşımda göze kadar ulaşmasından sonra, gözdeki damarlar daha belirgin şekilde görülür. Bu sırada özel bir mikroskopla  göz içi fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflarla hastaya tanı konur. Yaklaşık yarım saat süren uygulamanın gözlere zararı yoktur.

  Göz Anjiyosu

  Göz anjiyosu neden yapılır

  • Göz anjiyosu çıplak gözle görünmeyen damarların görünür hale getirilmesi ve sorunların belirlenmesi amacıyla
  • Göz sinirlerindeki hastalıkların tespiti için
  • Göz içinde herhangi bir kitle varlığının araştırılması için
  • Göz damarlarındaki kaçakların belirlenmesi için
  • Göz damarlarında çıplak gözle tespit edilemeyen damar kanamalarının belirlenmesi için
  • Göz damarlarındaki tıkanıklıkların belirlenmesi için
  • Göz iltihaplarının tespiti ve müdahalesi için
  • Lazer tedavisine karar vermek ve lazer tedavisinin uygulanacağı bölgelerin belirlenmesi için
  • Göz için uygulanacak tedavinin teyit edilmesi amacıyla göz anjiyosu yapılabilir.
  ]]>
  Kansız Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/kansiz-anjiyo.html Thu, 06 Dec 2018 13:14:37 +0000 Kansız anjiyo, son yıllarda sıkça çok kesitli bilgisayarlı tomografi yapılarak, koroner damarlar değerlendirilmeye başlamıştır. Bu halk arasında kansız anjiyo ya da 6 saniyelik anjiyo olarak bilinir. Bu beyin ya da a Kansız anjiyo, son yıllarda sıkça çok kesitli bilgisayarlı tomografi yapılarak, koroner damarlar değerlendirilmeye başlamıştır. Bu halk arasında kansız anjiyo ya da 6 saniyelik anjiyo olarak bilinir. Bu beyin ya da akciğer tomografisi yapılır gibi uygulanmaktadır. Böbrek fonksiyonları normal olan kişilere 4 saatlik açlıktan sonra uygulanabilen bir tetkiktir. Hastada toplardamar yolu açılarak uygulanır. Tomografi cihazına yatırılan hastaya damar yolundan özel bir boya maddesi verilerek uygulanır. Bu sayede kalp damarlarına ulaşarak görüntü alınır. Hastalarda boya maddesi geçici bir sıcaklığa neden olur.

  Kansız anjiyonun klasik anjiyodan farkı nedir

  • Bu uygulama klasik anjiyo yöntemine göre daha kısa sürmektedir. Klasik anjiyo yarım saatte tamamlanırken, bu tetkik birkaç dakikada sonuçlandırılır.
  • Klasik anjiyo sonrasında hastaların en az 6 saat yatak istirahati yapması gerekirken, kansız anjiyo yönteminde hastalar hemen günlük yaşamına geri dönebilir.
  • Kullanılan boya maddesi nedeniyle böbrek yetersizliği riski her iki yöntemde de görülebilirken, kalp krizi, damar yırtılması, felç ve kanama gibi riskler sadece klasik anjiyoda etkili olabilir.
  • Klasik anjiyo uygulamasında damarlarda olan darlık oranı uç damar noktalarına kadar, doğru bir şekilde belirlenebiliyor.
  • Klasik anjiyo sırasında ciddi görülen damar daralmalarına anında müdahale edilmesi mümkün olmasına rağmen, kansız anjiyo yönteminde bu yapılamamaktadır.

  Kansız AnjiyoKansız anjiyo kimlere yapılmalı

  Damar daralması az olan kişilere kansız anjiyo yapılarak, kişilerin klasik anjiyo risklerinden ve zahmetli uygulamasından korunması mümkündür. Damar daralması belirgin şekilde olan hastalarda direkt olarak klasik anjiyo yapılması daha doğru bir yaklaşımdır. Çünkü kansız anjiyoda darlık tespit edildiğinde, zaten klasik anjiyo yapılacaktır. Bu hem zaman kaybını, hem de maddi kayıpları önler. Yüksek tansiyon hastaları, şeker hastaları, sigara kullananlar, kolesterol ve tligliserit değerleri yüksek olan hastalara kalp hastalığı riski taşımalarından dolayı kansız anjiyo uygulanmalıdır.

  Kansız anjiyo damarların 3 boyutlu görüntüsünü alır

  Kansız anjiyo olarak tanımlanan koroner bilgisayarlı tomografi BT yöntemi hastada konforlu bir şekilde tetkik yapılmasını sağlar. Bu uygulamada ön laboratuvar çalışmasına gerek yoktur. Hastaya ilk aşamada koroner damarın genişlemesini sağlamak için, dil altı tableti verilmekte ve damarlara kontrast madde enjekte edilerek, 3 boyutlu bir görüntüleme sağlanmaktadır. Özel bilgisayar programlarıyla elde edilen görüntülerde koroner damarların farklı açılardan değerlendirilmesi sağlanır. Damarlarda tıkanıklık ya da darlık tespit edilirse, hasta hemen klasik anjiyoya yönlendirilir.

  Kansız anjiyo yüksek hızda doğru tanı olanağı sağlar

  Kalp hareketli bir organ olduğundan, radyolojik görüntülemelerde her zaman doğru sonuçlar alınamaz. Ancak koroner BT yönteminde yüksek hızda tarama yapılabilir, bilgisayar yazılımları sayesinde kalbin hareketli olması nedeniyle olabilecek hatalı tanılar ortadan kaldırılır. İşlem sırasında hastaya verilen kontrast maddenin neden olduğu yan etkilerde çok kısa sürede geçer. Az riskle damarların darlığı, tıkanması ve çeşitli damar hastalıkları bu yöntemle belirlenebilir. 

  ]]>
  Mr Anjiyo https://www.anjiyo.gen.tr/mr-anjiyo.html Thu, 06 Dec 2018 20:29:25 +0000 Mr Anjiyo,  Manyetik rezonans anjiyografi, normal manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemi ile damar içi  görüntüleme yöntemi ile anjiyografiyi birleştirerek vücudumuzdaki damarlar hakkında kapsamlı bilgi veren bir y Mr Anjiyo
  ,  Manyetik rezonans anjiyografi, normal manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemi ile damar içi  görüntüleme yöntemi ile anjiyografiyi birleştirerek vücudumuzdaki damarlar hakkında kapsamlı bilgi veren bir yöntemdir. MR (Manyetik Rezonans) çok kuvvetli manyetik alan, radyo dalgaları ve bilgisayarlar kullanılarak detaylı görüntüler elde edilir. MR radyasyon kullanılmaz. Anjiyografideki gibi bir kateter yerleştirmesini gerektirmediği için hasta bir kişide ciddi bir rahatsızlık yapmaz. MR istenilen planda kesitsel görüntüler verir. Elde edilen görüntüler bilgisayar üzerinden gerekirse üç boyutlu olarak oluşturulur. Elde edilen görüntüler bilgisayar üzerinden gerekirse üç boyutlu olarak oluşturulur ve bir radyolog tarafından incelenip, yorumlanır.

  MR beyin, akciğerler, böbrekler, kalp, boyun, karın, bacak ve kollar hakkında detaylı bilgiler elde edilir. MRA'nın (Manyetik Rezonans Anjiyo) kullanıldığı beli başlı hastalıklar;
  • Şahdamar (karotis) hastalığı
  • Aorta ve dalları, diseksiyonlar
  • Derin ve trombozu
  • Kol ve bacak damarları hastalıkları
  • Anevrizmalar
  • Böbrek damarları hastalıkları ve böbrek nakline hazırlık
  • Arteriyovenöz malformasyonlar

  MR (Manyetik Rezonanas) Yapılışı, Hasta kişinin kullandığı ilaçlara inceleme zamanına kadar devam eder. Bazen konstrast madde içilir veya çoğu kez damardan inceleme zamanında verilir. İlaç alerjik reaksiyon gösterebileceği için, var olan alerjiden doktoru bilgilendirmek gerekir. MRA (Manyetik Rezonans Anjiyo) çok zorunlu olmadıkça gebe bayanlara yapılmamalıdır.
  Mr Anjiyo
  MRA bir cihaz içinde dar bir alanda yapılır. Bu sebeple kapalı alanda kalma korkusu olan kişilerde MRA uygulanmadan önce sakinleştirici bir ilaç kullanılmalıdır. MRA çok güçlü manyetik alan oluşturduğu için takılar, elektronik eşyalar, metal eşyalar, kredi kartları, gözlük, kalem vbç eşyalar ünitenin dışında bırakılmalıdır. MRA genelde metal protezlerle ilgili bir problem yaratmaz ama kulakta implant, kalp pili ve beyinde anevizma klibi varsa MRA uygulanmamalıdır. 

  Uygulama anında büyük bir tekerlik şeklinde mıknatıs etkisi oluşturan cihazın içinde bir masaya hasta kişi yatar. Bazı MRA cihazlarının bir bölümü açıktır. Hasta kişinin yattığı masa cihazın içine otomatik olarak girer ve bu sırada görüntüler bilgisayar üzerinden alınır, ayrı bir oda da değerlendirilir. İnceleme bir saate yakın olabilir. İnceleme genelde ağrısız olur. Fakat hastalar kapalı bir alanda hiç hareket etmeden yattıkları için rahatsız olabilirler. MRA uygulaması yapılırken hastadan başka kimse oda da durmaz. MRA anında cihaz manyetik alan oluştururken gürültü çıkarabilir ve inceleme yapılan alanda ısınma olabilir.
   
  MRA (Manyetik Rezonans Anjiyo) Yan Etkileri, MRA'nın ciddi bir riski yoktur. Kullanılan ilaçlara bağlı bazen alerjik reaksiyonlar olabilir. Kontrast madde nadiren böbrekte rahatsızlık oluşturabilir. Manyetik alan zararlı değildir fakat hasta kişinin vücudundaki metal cisimler manyetik alan yüzünden bozulabilir.

  ]]> Anjiyo Stent https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-stent.html Fri, 07 Dec 2018 03:26:23 +0000 Anjiyo stent, anjiyo yapılarak tespit edilen damarlardaki darlık ya da tıkanıklık anjiyoplasti uygulamasıyla açılmaya uygun olursa, kalp damarı girişine yerleştirilmiş kataterin içinden kılavuz tel ilerletilerek dama Anjiyo stent, anjiyo yapılarak tespit edilen damarlardaki darlık ya da tıkanıklık anjiyoplasti uygulamasıyla açılmaya uygun olursa, kalp damarı girişine yerleştirilmiş kataterin içinden kılavuz tel ilerletilerek damar içinde bulunan darlıktan geçilir. Damar yapısının özelliklerine göre doktorun aldığı kararla, damardaki darlığa balonla müdahale edilir ve stent uygulaması ya da balon yapılmadan direkt olarak stent uygulaması yapılabilir.

  Stent uygulaması nedir, neden kullanılır

  Stent balonla açılan damarın ya da direkt olarak tıkalı damarın daralma olasılığını azaltma amacıyla damar duvarına takılan, çok ince metalik tellerle örülü silindirik bir kafestir. İhtiyaçlara göre farklı boyutlarda olan stent, genellikle 2-4 mm çapında, 10-30 mm uzunluğunda olur. Kullanılmadan önce 1-2 mm genişliğindeki sönük bir balonun üstünde büzülmüş haldedir. Balon ise çok ince ve uzun bir tüpe bağlı şekildedir. Anjiyo sırasında olduğu gibi, kasık atardamarından ince tüple ilerletilir. Bunun takibi monitörden yapılır. Sönük haldeki balon ve stent damarda darlık olan yere yerleştirilir. Monitörden daralmanın yeri tam olarak belirlendiğinde, tüpün diğer ucunda bulunan enjektörden basınçlı hava verilerek balon şişirilir. Basınçla birlikte damarda darlığın olduğu yerde balon şişer. Bu şekilde darlık ezilir ve genişler. Damarın bu bölgesi de normal çapına ulaşır. Balon şişerken üzerindeki büzgülü tel örgü kafes halindeki stent açılır, damar duvarına saplanarak buraya gömülür. Balon ise birkaç saniyede söndürülerek, içeriden çıkarılır. Balonla darlık açılarak, şişirilme sırasında stent damar duvarını destekleyecek halde yerleştirilir.

  Anjiyo Stent

  Stentler damar daralmasına nasıl etki eder, yeniden damar daralması olur mu

  Stent uygulamasında damarın açılması balon sayesinde darlığa neden olan kitlenin basınçla ezilmesi, sıkıştırılması ve parçalanması şeklinde gerçekleşir. Bu sayede darlık giderilir ve kan akımı yeniden sağlanmış olur. Damardaki darlık giderildiğinde, vücut bunu travma olarak algılayarak bunu gidermek için başka bir süreç başlatır. Vücut mekanizması burayı onarmaya başlar. Bazen birkaç haftada ya da ayda damarın yeniden daralması söz konusu olabilir. Stentler damar duvarına baskı yaparak, bu bölgenin yeniden daralmasını, büzülmesini engellenmeye çalışır. Bunda genellikle başarılı olurlar.

  İlaçsız normal stentler damarın yeniden daralmasında kısmen başarılıdır. Hastaların % 20-30 kadarında 6 ay içinde yeniden daralma görülebilir.  Bu olasılığın azaltılması için, ilaç kaplı olan stentler üretilmiştir. Bu ilaçlar kanser tedavisinde hücre çoğalmasını önleyen ilaçlardır. Bölgede ilaçların salınımı gerçekleştirilerek, hücrelerin çoğalmasını ve damarın yeniden tıkanmasını önlemeye çalışırlar. Bu ilaç salınımı sürekli şekilde olmaz. Tekrar daralma sürecinin en fazla olduğu dönemde olması yeterli olur. İlaçlı stentlerde damar daralması oranı % 3-5 kadardır.

  Damarın yeniden daralmasını önlemek için ilaçlı stentler daha iyi midir

  İlaçlı stentlerin kullanılması her zaman olumlu neticeler vermez. Bazı durumlarda hastaya ilaçlı stent takılması uygun olmayabilir. İlaç kaplı stendlerin bazı dezavantajları da vardır. İlaç kaplı olanlar uzun dönemde damar daralmasının olması açısından, normal stentlerden daha üstündür. Ancak kan sulandırıcı ilaçların ihmal edilmesi halinde damarda ani tıkanma riskine neden olmaktadır. Bu nedenle hastaların ilaçların çok düzgün kullanması gerekir. İlaç kaplı stent uygulaması yapılmış hastalar uzun süre bazı ilaçları düzenli kullanmak zorundadır. Bu süre 2-3 yıla kadar uzayabilir. Bunlar ihmal edilirse damarda pıhtı oluşumu ve ani tıkanma sorunu oluşabilir. Normal stentlerde bu ilaçların birkaç ay kullanılması yeterli olur. Bazı hastalarda kanama riski olursa, ilaçlı stent uygulaması riskli olabilir. Ayrıca sigorta kapsamında normal stentler ücretsiz takılırken, yüksek maliyetli olan ilaç kaplı olanlar]]> Beyin Anjiyosu Riskleri https://www.anjiyo.gen.tr/beyin-anjiyosu-riskleri.html Fri, 07 Dec 2018 17:20:54 +0000 Beyin anjiyosu riskleri, Anjiyografi, vücut damarlarının görüntülenmesi için uygulanan işlemdir. Emar içinde damarların görünür hale gelmesini sağlayan ilaç verilerek, özel röntgen cihazları ile DSA denilen filmler Beyin anjiyosu riskleri, Anjiyografi, vücut damarlarının görüntülenmesi için uygulanan işlemdir. Emar içinde damarların görünür hale gelmesini sağlayan ilaç verilerek, özel röntgen cihazları ile DSA denilen filmler elde edilir. Anjiyo sayesinde organları besleyen damarların iç kısmı görüntülenerek damarda mevcut olan hastalıklar veya bu damarlar aracılığı ile beslenen organların teşhis ve tanılarını koymaya yardımcı bulgular edinilir. Bu sayede kısa sürede teşhis konularak tedaviye başlanır.


  Anjiyo tedavi amaçlı da kullanılan ve oldukça başarılı bir yöntemdir. Anjiyoplasti adı verilen  yöntem buna en belirgin örnektir. Bu yöntem sayesinde de çerrahi operasyon gerektiren bir çok hastalık tedavi edilebilmektedir.

  Beyni anjiyo yöntemi ile görüntüleyebilmek için, emar çekilir ve beyindeki hasarlı alan tespit edilir. Hasarlı bölgenin belirlenmesinin ardından, emar anjiografi de çekilerek tıkalı olan damarlar belirlenmeye çalışılır. Ardından ise, renkli doppler ultrasonografi ile beyin damarları incelenir. Beyin anjiyosu denilen bu işlem, beyin çok hassas bir organ olmasından dolayı bazı riskleri vardır. 

  Beyin Anjiyosu Riskleri
  Beyin anjiyosunun bazı risklerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Özellikle şeker hastalarında, damara giriş yapılan yerde enfeksiyon görülebilir.
  • Giriş yerinde anjiyo sırasında ve sonrasında kanama görülebilir.
  • Kalp, iritasyonuna bağlı olarak çarpıntı görülebilir.
  • Kontrast ilaca karşı alerjisi olan kimselerde, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, nefes darlığı, kalp problemleri olabilir. 
  • Bazı yaşlı hastalarda inmeye veya felce sebep olabilir.
  • Beyin kanamasını tespit veya  teşhis etmek için anjiyo uygulanıyorsa, her zaman kanamayı artırma riski vardır.
  • Karater beyindeki damarlara hasar vererek felce sebep olabilir.
  ]]>
  Anjiyo Çeşitleri https://www.anjiyo.gen.tr/anjiyo-cesitleri.html Sat, 08 Dec 2018 06:09:02 +0000 Anjiyo Çeşitleri, örneklerini vermeden önce anjiyo yapılmasına neden olan hastalıkları ve sebeplerinden söz etmek gerekir. Bazı insanlarda genetik hastalıklardan kaynaklanan veya anne karnında meydana gelen hastalıklardan dolay Anjiyo Çeşitleri, örneklerini vermeden önce anjiyo yapılmasına neden olan hastalıkları ve sebeplerinden söz etmek gerekir. Bazı insanlarda genetik hastalıklardan kaynaklanan veya anne karnında meydana gelen hastalıklardan dolayı damarlar olması gerekenden biraz daha açık veya kapalı halde oluşur. Bunların yanında doğumsal anormallikle extra oluşan damarlar da anjiyo ile kapatılmaktadır.  Anjiyo ile açılıp kapatılabilen damarlar için gerektiğinde ameliyatta yapılabiliyor.

  Anjiyo Gerektiren Rahatsızlıklar
  • Kalp hastalıkları
  • Damar hastalıkları
  • Beyinde damar tıkanıklıkları
  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı çeşitlerde damar hastalıkları oluşabilmektedir. Kalbe giden damarlarda oluşan tıkanıklıkları açmak için uygulanan anjiyonun iki çeşidi bulunmaktadır. Birincisi, pis kanı temizlenmeden dolaşmasına neden olan doğuştan açık damarı kapatma sistemidir. Kasık da bulunan ana damardan kamera sistemi ile girilmek suretiyle açık olan damara koil ve benzeri kapatıcılar atılarak damarın kan geçişi engellenir. Kapalı olan damarın açılması için ise yine aynı sistem kullanılır fakat bu defa balon sistemi ile kapalı olan damar açılır. Kamera sistemi ile kapalı alana yaklaşılır ve tam kapalı alanın duvarında patlatılmak üzere balon atılır. 

  Anjiyo Çeşitleri
  Anjiyo Nasıl Yapılır
  Hastanın yaşına bağlı olarak kimi hastalarda anestezi verilmeden girilecek bölge uyuşturulur ve işlem başlatılır. Küçük bir kamera ile damara girilir ve bu kameranın görüntüsü ana ekrana verilerek doktorların çalışması sağlanır. Çeşitli isimleri bulunan medikal malzemeler kullanılarak tedavi edilir. Anjiyo işleminin normal şartlarda ki süresi 15 ila 30 dakikadır. Bu süre sadece işlem süresidir. Bekleme veya ayıktırma süresi bu süreye dahil değildir. Çocuklarda ise durum farklıdır. Çocuklar kımıldayıp doktorlara engel olabileceği için anestezi kullanılır. Bu durumda ise süre iki katına çıkar. Anjiyo işleminden sonra hastalar kendinde ve bilinç açık bir şekilde çıkarlar. Hastalar çıktıkların da kasık bölgesinde bir kum torbası bulunur. Bu torbanın kullanım nedeni ise açık olan damarın kapanması ve olabilecek kanama riskinin ortadan kaldırılmasıdır. Kum torbası hastalarda 3 ila 6 saat boyunca bekletilebilir.
    
  Anjiyo Çeşitleri:
  • Kasık ana atardamardan girilerek yapılan anjiyo
  • Bilek bölgesi ana damardan girilerek yapılan anjiyo
  Anjiyo yapılmadan önce birçok tetkik istenir ve sonrasında birçok doktorun kararı ile anjiyo kararı alınır. Kişide anjiyo yapmaya engel bir durum olmadığına karar verildiğinde anjiyosu yapılır. Bilek bölgesinden girilen ile kasık bölgesinden girilen anjiyo sisteminin ikisi arasında ki farkı çok azdır. Eski sistemde kasıktan girilirken çok yeni olmak üzere şimdilerde ise bilekten girilerek yapılmakta. 
  ]]>