Anjiyo Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Anjiyo Nedir ve Nasıl Yapılır?

Anjiyo, kalp ve damar hastalıkları açısından sorunu olan kişilerin damarlarına ince tüplerle girilmesi ve bu sayede damarlardaki tıkanıklıkların ve diğer sorunların teşhis edilmesini sağlar. Anjiyo uygulaması kasıktan, el bileğinden ve kol bölgesinden olan atardamar girişinden yapılabilir. Bununla kalpte, beyinde, gözlerde ve bacaklara meydana gelmiş olan sorunlar teşhis edilebilir.

Anjiyo nasıl uygulanır?

Anjiyo işlemi için hastalara öncesinde bazı hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra, hasta anjiyo yapılacak odaya alınır. Hastanın hangi bölgesinden işlem yapılacaksa, bu alan dezenfekte edilir. Bu alanın dışındaki bölgeler steril örtüler kullanılarak kapatılır. Bu durumda hastada sadece anjiyonun yapılacağı alanla, baş bölgesi açıkta kalmış olur. Anjiyo lokal anestezi altında uygulanır. Gerekirse anjiyo öncesinde hastanın rahatlaması için sedatif ilaçlar kullanılması gerekebilir. Kasık, bilek ya da kol bölgesine yani anjiyonun yapılacağı yere uygun ince tüplerden takılır. Tüpün içinden ondan daha ince olan bir tüp sokularak, vücutta hangi bölge incelenecekse oraya kadar tüp ilerletilir. Vücuttaki tüm damarlar birbiriyle bağlantılı olduğundan, hiç zorlanmadan damarlar aracılığıyla istenen bölgeye ulaşılır. Bu esnada yapılan işlemin hepsi dışarıdan monitörden izlenir. Böylece kalpte bulunan koroner damarların çıkışına kadar gidilir. Bu aşamada vücuda ilaçlı bir sıvı enjekte edilir. Bununla damarların resimleri çekilir. Böylece damarlardaki tıkanıklıklar ve diğer sorunlar rahatlıkla belirlenir.

Anjiyo sırasında yapılan işlemlerin süresi ortalama 10-15 dakika kadar sürer. Bu işlemin ardından anjiyo için girilen bölgeye baskı uygulanır ve kanama olmaması içi önlem alınır. Eğer anjiyo kasıktan yapıldıysa, hastanın en az 6 saat gözlem altında tutulması gerekir. Koldan ve bilekten yapılan anjiyoda ise hastanın 1 saat kadar gözlem altında kalması yeterli olur.

Anjiyonun riskleri var mı?

Anjiyo uygulaması kolay bir işlem olsa da bazı riskleri olabilir. Ancak faydalı etkileri gözetildiğinde, risklerin ne kadar önemsiz olduğu görülebilir. Kasıktan yapılan uygulamada işlem sonundaki baskının doğru yapılmaması halinde, dizlere kadar inen morarmalar meydana gelebilir. Eğer hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, bu kanama olması açısından risk taşıyacaktır. Anjiyo yapılan alanda kanama olması halinde, şişlik ve morarma oluşabilir. İşlem yapılırken atardamar girişinin zedelenmesi söz konusu olabilir. Bunun iyileştirilmesi için, hastaya başka bir cerrahi uygulama yapılması gerekebilir. Eğer hastanın böbrek yetmezliği varsa, hastalığı daha fazla ilerleyebilir. Fakat gerçekten kişiye anjiyo yapılması gerekiyorsa, bu riskler dikkate alınmadan hemen anjiyo uygulanmalıdır.

Yapılan anjiyoyla damarlarda meydana gelmiş tıkanıklıklar, yapısal bozukluklar, daralan bölgeler ve organlarda meydana gelmiş hasarlar kolayca belirlenebilir. Bununla bacaklarda ve kollarda olan damarlar, beyinde bulunan damarlar, akciğere bağlanan damarlar, kalpteki damarlar, karındaki organlara bağlı olan damarlar rahatlıkla görüntülenebilir. Sağlığınız her şeyden önemlidir. Bu nedenle bedeninizin sinyallerini takip etmelisiniz. Zamanında gereken tetkiklerin yapılması ve önlem alınması gerekir. Anjiyo uygulaması da çok önemli rahatsızlıkları belirlemeye yarayan önemli bir tetkiktir.

Anjiyo tetkik mi yoksa tedavi yolu mu?

Hastalarda koroner arter hastalığının olup olmadığı hakkında en güvenli yöntem anjiyo uygulamasıdır. Damar sertliğinin etkisiyle koroner arterlerde hangi bölgede daralma ya da tıkanma olduğu anjiyo yapılarak belirlenebilir. Eğer daralma ve tıkanma belirlenirse, bu sorunun ameliyatla ya da stentle tedavi edilme kararı verilebilir.

Anjiyo türleri

Anjiyo 3 farklı türde yapılabilir. Bunlar;
 • Kontrastlı MR anjiyografi
 • Çok kesitli BT (Bilgisayarlı tomografik): bu yöntemde aort anevrizması, yüksek tansiyona sebep olan börek arter daralmaları, akciğer damarlarındaki pıhtıya bağlı tıkanma yani pulmoner emboli gibi bazı hastalıkların kesin tanısı kolayca konur.
 • Anjiyo standart ya da girişimsel anjiyografi: bu yöntemde kasık bölgesi uyuşturularak, kataterle kasıktan girilerek damarların içinden sorunlu bölgeye ulaşılır. Bu sırada bilgisayar ekranından damarların durumu incelenir. Daralmış damara sokulan kataterle radyoopak adı verilen özel boyalı bir madde damara bırakılır. Bu sayede daralma ve tıkanma olan bölge kolayca belirlenir.
Hangi durumlarda anjiyo yapılması gerekir?
 • Hastada şiddetli göğüs ağrısı olduğunda, kalp krizi geçirdiyse, girişimsel olmayan tetkiklerde koroner darlık belirtileri tespit edildiyse,
 • Efor testi pozitif çıktıysa
 • Eko sırasında kalp kasılması olanlarda
 • Talyum testi sırasında koroner arter hastalığı şüphesi olursa
 • Bilgisayar anjiyosu şüpheli olanlarda
 • Kalp kapak hastalığı olanlarda
 • Kalp ameliyatı dışında, şeker hastası olup önemli bir ameliyat geçirecek olanlarda
 • By pass olan hastalarda kontrol amaçlı olarak
 • 40 yaş üzerindeki önemli ameliyat geçirecek olanlarda
 • Stent takılmış olan hastalarda kontrol amaçlı olarak anjiyo uygulanır.
Anjiyo hangi durumda koldan, hangi durumdan kasıktan yapılır?

Hastada kasık damarlarında tıkanma varsa, çatallanma bölgelerinde darlık olduğunda, aşırı kireçli olan kıvrımlı ince damarlardan stentin geçirilmesi amacıyla daha kalınca kataterle destek gerekiyorsa, kasık damarından girilerek anjiyo yapılabilir. Hastada akut enfarktüs, sol kalp yetersizliği gibi sorunlar varsa, bu durumda hızlı hareket edilmesi gerekir. Aşırı kilolu olan hastalarda ve uzun süre yatamayan kişilerde ya da basit darlıklarda koldan anjiyo yapılabilir.

Anjiyo Yorumları

soru

turkan

31 Mayıs 2024 Cuma

3 ay içinde 2 kere anjiyo oldum agrılarım devam ediyor yardım edermisiniz teşekkurler

Cevap yaz
cevap

Palay

31 Mayıs 2024 Cuma

Anjiyo ameliyatı sonrası hastanın ağrılarılarının olması gayet normal bir durumdur. Bu ameliyat ile hasta olan kişi halsiz kalır ve direnci azalır. Bu durum da iyileşme sürecini yavaşlatır. Hasta vitamin, mineral, protein ve çinko gibi bazı besin öğelerini kullanarak eski direncine kavuşur ve ağrıları azalabilir

soru

Mustafa

31 Mayıs 2024 Cuma

Ben koldan anjio oldum, bir ay oldu hala kolum sızlıyor ilk hafta çok kötüydü sürekli ağrı kesici kullandım

Cevap yaz
cevap

Özbilek

31 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba, yapılan işlemler tamamen vücut için ağır işlemlerdir. Bu nedenle iyileşme süreci oldukça uzun sürecektir. Bir ay geçmesine rağmen sızlaması normal sayılmaktadır. Ancak isterseniz doktora giderek muayene olabilirsiniz. Eğer sorunlar devam ederse doktora gitmeniz kesinlikle gerekmektedir.

soru

Sadık Naci Özdoğan

03 Mayıs 2024 Cuma

1 ay önce anjiyo oldum.Olduktan 15 gün sonra ağzımdan gece uyurken agiz dolusu kan geldi.Bir hafta sonra çok aa kan geldi.Sadece dudaklarımda vardı. kan sulandirici kullanıyorum.Ondan kaynaklı olabilir mi.Sebebi ne olabilir?

Cevap yaz
cevap

İnanç

03 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Sadık Bey, meydana gelen kanama ilaçların bir etkisi olarak ortaya çıkabilir. Özellikle burun bölgelerinde bulunan kılcal damarlardan sulanmış kan çıkabilir. Ancak böyle etkilerde mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

cevap

Yenay

03 Mayıs 2024 Cuma

Yapılan araştırmalarda kan sulandırıcı ilaçların ilerleyen süreçlerde beyin kanamasına ve hatta kanserlere yol açacağı tespit edilmiştir. Bu sebepten ötürü kan sulandırıcı ilaçların kullanımını mutlaka doktor kontrolünde almalısınız. Ayrıca anjiyo olduktan sonra bu ilaçların kullanımı hakkında mutlaka doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

soru

Aynur

13 Nisan 2024 Cumartesi

Slm hocam ben 10 gün önce anjuyo oldum kalpim im temizmiş ritim bozukluğu varmış merak ediyorum ağrı kesici kullana bilirmiyim

Cevap yaz
cevap

Sülünbike

13 Nisan 2024 Cumartesi

Aynur hanım anjiyo olduğunuz için kalbiniz de ritim bozukluğu tespit edildiyse eğer doktorunuza sormadan ağrı kesici veya benzeri ilaç kesinlikle kullanmayınız. Kalbiniz de olan ritim bozukluğu sizin için hayatı risk oluşturabilir. O yüzden sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Doktorunuza başvurarak ritim bozukluğunu söylemeniz gerekir. Sonrasında ise doktorunuz size ağrı kesici önerecektir.

cevap

Satıkbuğra

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Arzu Hanım, ritim bozukluğu olan kişilerin sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü zaten düzenli atmayan kalp, bir de kanın kıvamının değişmesine bağlı olarak iyice düzensizleşebilir. Bu nedenle kesinlikle ağrı kesici kullanmadan uzman bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Anjiyo

Bebeklerde Anjiyo

Anjiyo Sonrası Riskler

Anjiyo Sonrası Riskler

Anjiyo Sonrası Morluk

Anjiyo Sonrası Morluk

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anjiyo Sonrası Bacakta Morarma

Anjiyo Sonrası Bacakta Morarma

Bacak Anjiyosu ile Tedavi

Bacak Anjiyosu ile Tedavi

Kasıktan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Kasıktan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Beyin Damarı Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Beyin Damarı Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Koroner Anjiyo (Anjiyografi) Nasıl Yapılır?

Koroner Anjiyo (Anjiyografi) Nasıl Yapılır?

Güncel

İlaçlı Anjiyo Öncesinde Neler Yapılır?

İlaçlı Anjiyo Öncesinde Neler Yapılır?

Güncel

Beyin Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Beyin Anjiyosu Nasıl Yapılır?

Güncel

Beyin Anjiyosu Riskleri Nelerdir?

Beyin Anjiyosu Riskleri Nelerdir?

Koldan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Koldan Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo Stent Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anjiyo Stent Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Anjiyo Sonrası Beslenme Reçetesi

Anjiyo Sonrası Beslenme Reçetesi

Tomografik Anjiyo Nasıl Yapılır?

Tomografik Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo Nasıl Yapılır?

Kansız Anjiyo Nasıl Yapılır?

Kansız Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo Sonrası Hematom

Anjiyo Sonrası Hematom

Anjiyo Sonrası Ağrılar Anjiyo Nasıl Yapılır?

Anjiyo Sonrası Ağrılar Anjiyo Nasıl Yapılır?